Perspėjimai dėl Golfo srovės: šiuo metu ji silpniausia per 1600 metų

Golfo srovė yra itin reikšminga pasauliniam klimatui, tačiau naujausi mokslininkų tyrimai verčia sunerimti. Skelbiama, jog Golfo srovė silpnėjo nuo pat XVII amžiaus vidurio ir šiuo metu ji yra silpniausia per 1600 metų. O tai nieko gero nežada.
96438cc5.jpg
© NASA Goddard Space Flight Center 
Pirmajame tyrime tyrėjai pateikė pirmą visapusę vandenynų nuosėdų įrašų  analizę, demonstruojančią kad šis Atlanto vandens judėjimo greitis silpnėti pradėjo beveik Mažojo Ledynmečio pabaigoje, šimtmečius trukusio šaltojo periodo besitęsusio iki maždaug 1850-ųjų.
Mokslininkai tiki, kad gėlo vandens įtekėjimas, kurį paskatino tirpstantys ledo sluoksniai ir ledynai, pradėjo atskiesti jūros vandenį apie Mažojo ledynmečio pabaigą. Kadangi į vandenynus pateko daugiau gėlo vandens, paviršiniai vandens sluoksniai tapo mažiau tankūs ir mažiau linkę sėsti žemyn, taip sulėtindami tai, kas yra žinoma kaip Atlanto meridianinė cirkuliacija (Atlantic Meridional Overturning Circulation, AMOC).
Kad išmatuotų cirkuliacijos stiprumą laike, mokslininkai analizavo grūdelio dydžio daleles, aptiktas pagrindiniuose nuosėdų sluoksniuose. Didesnio dydžio dalelės tampa stipresnių srovių įrodymu.
Pasitelkdami įvairius kompiuterinius modelius mokslininkai galėjo išmatuoti vandenyno temperatūras remiantis cirkuliacijos stiprumu.
„Apjungti, šie rezultatai rodo, kad paskutiniuosius 150 metų AMOC silpnėjo nuo maždaug 15 iki 20 procentų,“ – pasakojo vadovaujantysis tyrėjas David Thornalley, profesorius iš Londono universiteto koledžo.
Taigi, Šiaurės Atlanto vandenyno cirkuliacija yra kur kas labiau kintanti nei manyta anksčiau. Detalius savo atliktos AMOC analizės rezultatus mokslininkai pristatė žurnale „Nature“.
Dar viename tyrime, paviešintame „Nature“ numeryje, teigiama, kad Golfo srovės ir su ja susijusių Atlanto srovių silpnėjimas įsibėgėjo nuo 1950 metų. 
Kas yra bendro tarp dviejų AMOC silpnėjimo periodų, tiek Mažojo ledynmečio pabaigoje, tiek pastaraisiais dešimtmečiais? Tai, kad abu jie vyko šiltėjimo ir tirpsmo laikais. Prognozuojama, kad šiltėjimas ir tirpsmas tęsis ir ateityje, dėl besitęsiančių anglies dioksido emisijų, informuoja upi.com. 
Mokslininkai perspėja, kad lėtėjant AMOC, stipriai pasikeisti gali ir įprastos meteorologinės orų sąlygos visame Šiauriniame pusrutulyje. 
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite