2017-aisiais pasaulio vandenynai buvo karščiausi istorijoje

Tyrimai rodo, kad pastaruosius 60 metų Žemės vandenynai palaipsniui karštėjo, o tai lėmė žmogaus sukeltas globalinis atšilimas. Mokslininkai skelbia, kad 2017-aisiais pasaulio vandenynai buvo karšiausi istorijoje. 
f2c1257e.jpg
© Pexels 
Palyginimui, metinis elektros energijos gamybos lygis visai Kinijai buvo 699 kartus mažesnis nei per praėjusius metus fiksuotas karščio augimas Žemės vandenynuose.
Jeigu tam bus leista tęstis, tuomet šylantys vandenynai lems jūros vandens lygio augimą, stipresnes audras ir nestabilias jūrų buveines, kurios taps pažeidžiamos plataus masto ligoms. Šiandien pastebimi šylančių vandenynų rezultatai apima bąlančius koralus bei tirpstantį jūrų ledą, perspėjo mokslininkai.
Turimą atliko ekspertai iš Pekine įsikūrusių Atmosferinės fizikos instituto (IAP) ir Kinijos mokslų akademijos (CAS).
„Ilgalaikės šiltėjimo tendencijos, kurias skatina žmonių vykdoma veikla nemažėja ir nuolatos tęsiasi. Aukšta vandenynų temperatūra pastaraisiais metais fiksuota tuo pačius metu, kai atmosferoje augo šiltnamio efektą skatinančių dujų lygis,“ – tyrimo išvadose rašė tyrėjai, kuriems vadovavo mokslų daktaras Lijing Cheng iš IAP.
96e0f2bb.jpg
© Institute of Atmospheric Physics 
Nors tyrime nustatyta, kad pasaulio vandenyno temperatūros augo nuo pat 1950-ųjų, visgi, didžiausios šiltėjimo tendencijos fiksuotos Atlanto ir Antarktidos (Pietų) vandenynuose.
Mokslininkai apžvelgė jūros temperatūros duomenis, surinktus skirtingų tyrimų institucijų nuo pat 1950-ųjų. Jie nustatė, kad 1990-aisiais, globalinio atšilimo šiltėjimo poveikis gerokai paspartėjo.
2017 metų vandenyno temperatūra nurungė ankstesnį rekordą, kuris fiksuotas 2015 metais.
Anot NVAA, tarp 1901 ir 2015 metų, jūrų temperatūra vidutiniškai augo po 0,07 laipsnio pagal Celsijų per dešimtmetį. 
Mėnesinė sausumos ir vandenynų temperatūra 2017 metų pradžioje buvo labai šilta, o kiekvienas iš pirmųjų keturių tų metų mėnesių tapo „antruoju pagal šiltumą stebėjimų istorijoje“, atitinkamai vertinant kiekvieną tų mėnesių, skirtingais metais, rašo dailymail.co.uk. 
Pasaulinė sausumos ir vandenynų temperatūra 2017 metų kovą buvo 1,03°C virš XX amžiaus vidurkio, o tai yra pirmas toks kartas, kai mėnesinė temperatūra vidutinę viršija daugiau nei 1,0°C.

 

Metinė globali sausumos ir vandenyno temperatūra nuo 1880 metų per dešimtmetį padidėdavo vidutiniškai po 0,07°C, vis dėlto, nuo 1980 metų vidutinis augimas padvigubėjo.
Tyrėjų teigimu, dėl įkaitusių mūsų vandenų yra kaltas žmogaus sukurtas globalinis atšilimas, paskatintas šiltnamio efektą skatinančių dujų.
Kaip skelbia mokslininkai „dėl didelės šiluminės talpos, vandenynai savyje kaupia žmonių vykdomos veiklos sukeliamą šilumą ir daugiau nei 90 procentų Žemės likutinės šilumos, siejamos su globaliniu atšilimu, yra absorbuojami būtent vandenynų.
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite
 

© Gismeteo