Neįtikėtina: Arktyje mokslininkai aptiko rekordinį kiekį plastiko

Naujo tyrimo metu Arkties jūros lede aptikta gerokai daugiau mikroplastiko nei kada nors anksčiau – net iki 12000 mikroplastiko dalelių litre jūrų ledo. Anot mokslininkų, dauguma dalelių yra mikroskopinio dydžio.
Terminas „mikroplastikas“ apibūdina plastiko daleles, pluoštus ir fragmentus, kurių dydis svyruoja nuo kelių mikrometrų (tūkstantųjų milimetrų dalių) iki 5 milimetrų. Didelis kiekis mikroplastiko į vandenynus patenka ilgainiui vykstančio didesnių plastiko dalių irimo metu.
26b75c5e.jpg
© Alfred-Wegener-Institut 
Mikroplastikas taip pat gali būti sukuriamas plaunant sintetinius audinius arba susidėvint automobilių padangoms, kurių daleles vėjas nupučia į vandenynus arba savo kelius čia jos susiranda per pasaulines nuotekų sistemas.
Pasinaudodami nauja technologija mokslininkai galėjo identifikuoti daleles, kurių dydis siekė vos 11 mikrometrų.
58f67256.jpg
© Alfred-Wegener-Institut 
Rezultatai nustebino ir pačius mokslininkus. Rasto plastiko Arktyje yra du-tris kartus daugiau negu ankstesnių matavimų metu.
Iš viso jūros leduose mokslininkai surado 17 skirtingų plastiko tipų, tarp jų pakuotėms naudojamas medžiagas, tokias kaip polietilenas ir polipropilenas, o taip pat dažų, nailono, poliesterio ir celiuliozės acetato – pastarasis naudojamas daugiausia gaminant cigarečių filtrus.
f74293ae.jpg
© Alfred-Wegener-Institut 
Bendrai, šių šešių tipų medžiagos, sudaro maždaug pusę visų nustatytų mikroplastiko dalelių.
Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad skirtingų tipų plastikas, surastas tyrimo pavyzdžiuose, demonstravo unikalius pėdsakus lede, kas leido mokslininkams atsekti galimą jų šaltinį. Vienas iš šaltinių yra įvardijamas, kaip milžiniškas plastiko šiukšlynas, susiformavęs Ramiajame vandenyne.
Didelis procentas dažų ir nailono dalelių atkeliavo iš kito šaltinio – intensyvėjančių laivybos ir žvejybos, kurios vykdomos kai kuriose Arkties vandenyno vietose.
Teigiama, kad šie atradimai demonstruoja, jog besiplečianti laivybos ir žvejybos veikla Arktyje palieka čia savo pėdsakus.
Didelė mikroplastiko koncentracija jūros lede gali būti siejama ne tik su taršos šaltiniais, esančiais už Arkties vandenyno ribų, bet ir su akivaizdžia ir lokalia tarša pačioje Arktyje.
Tyrimas, kurį atliko mokslininkai iš Alfredo Vegenerio instituto, Helmholtz poliarinių ir jūrų tyrimų centro (AWI), buvo paskelbtas balandžio 24 d., 2018, žurnale „Nature Communications“.

Dalintis:

Taip pat skaitykite