Vasario 24-ąją minima vieversio diena: jo pasirodymas skelbia kada ateis pavasaris

Šiandien Lietuvoje minima pavasario pranašo vieversio diena. Manoma, kad jis pirmasis į mūsų šalį sugrįžta iš šiltųjų kraštų. Senoliai tikėdavo, kad šio paukštelio pasirodymas prieš vasario 24-ąją reiškia, kad dar ilgai išsilaikys šalti orai.
Jei vieversėlis parskrenda vėliau – pavasaris bus ankstyvas.
eff53834.jpg
© wikimedia.org 
Lietuvoje dažniausiai aptinkamos dvi vieversinių šeimai priklausančios rūšys: lygutė ir dirvinis vieversys. Pastarasis šiek tiek didesnis už žvirblį. Patino ir patelės kūno viršutinė pusė pilkai rusva, galva ir nugara išmarginta tamsiomis išilginėmis dėmelėmis. Kūno apačia balsva, pagurklyje ir kūno šonuose yra juodi taškeliai.
Gyvena pievose, dirvonuose, dykvietėse bei dirbamuosiuose plotuose. Į Lietuvą atskrenda kovą-balandį, išskrenda rugsėjį-spalį. Lizdą suka iš sausų žolių stiebelių, šaknelių ar smulkių lapelių gilioje duobutėje ir gerai paslepia po žolių kuokšteliu.
Tautosakoje dirvinis vieversys vaizduojamas kaip pavasario skelbėjas, kviečiantis artoją į laukus, savo čirenimu žadinantis gamtą, atgimimo, jaunatviškumo simbolis. Liaudyje dar vadinamas vyturiu, cyruliu, voversiu. 

 

Visgi, artimiausiu metu pavasariškų orų tikėtis tikrai neverta. Arktinis šaltis šalyje įsitvirtino ilgam. Itin šalti orai numatomi ne tik šį savaitgalį, bet ir kitą savaitę. Naktimis temperatūra vietomis dar gali nukristi ir žemiau –25 laipsnių šalčio. Išsamiau: Orų prognozė: laikykitės – trumpam sušvelnėjęs šaltis smogs dar stipriau
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite