Gaisrai gamtoje: kaip jie kyla ir kaip to išvengti?

Šalį kamuojant sausrai ir artėjant dar vienam puikiam savaitgaliui, prisiminkime kaip kyla gaisrai gamtoje ir kaip to išvengti.
Manoma, kad keturi iš penkių gaisrų gamtoje kyla nuo žmogaus rankos, tačiau sausos orų sąlygos, vyraujanti sausra ir stiprūs vėjai sukuria puikų katastrofos receptą, kuris gali išsivystyti į milžiniškus gaisrus.
Kaip įsiplieskia gaisrai?
Laužavietės:
Daugybėje vietovių yra labai populiaru stovyklauti gamtoje. Tiek jauni, tiek vyresnio amžiaus žmonės mėgsta mėgautis grynu oru. Kartais įvairiausioms veikloms vykdyti prireikia užkurti ir laužą, kurio teisingai neužgesinus gali kilti gaisrai.
5e12737e.jpg
© skeeze | Pixabay
Rūkymas:
Kai kurie žmonės yra linkę rūkyti vairuodami, važinėdami dviračiu ar vaikščiodami. Retkarčiais, tinkamai neužgesintos nuorūkos yra neatsakingai numetamos bet kur. Niekada negali būti tikras, kur ji nukris ir ar nesukels gaisro. Ypač atsargiems reikia būti šiuo metu gamtoje, kuomet vyrauja sausra.
Žaibai:
Nemažą dalį gaisrų gamtoje sukelia žaibai. Trenkus žaibui gali pasklisti žiežirbos, kurios gali pataikyti į medžius, elektros kabelius ar kitus daiktus, kurie galiausiai gali užsiliepsnoti. Mokslininkai nustatė, kad kiekvienas globalaus šilimo laipsnis reiškia 12 procentų žaibų aktyvumo padidėjimą. Nuo 1975 metų žaibų, kuriuos sukėlė žaibai, skaičius padidėjo tarp 2 ir 5 procentų.
Degančios atliekos:
Kartais gyventojai sumąsto sudeginti šiukšles, tačiau kartais liepsnos tampa nebekontroliuojamos ir paskatina didžiulius gaisrus.
Incidentai arba įrangos gedimai:
Automobilių avarijos, dujų balionai, žoliapjovės ir daugybė kitų įrangos tipų sugedus gali sukelti gaisrus. Greitai nesureagavus šie atsitiktiniai atvejai gali sukelti milžiniškų problemų ir kaip mat išplisti.
Taip pat geriau vengti važinėti mišku ar itin sausomis pievomis, nes kibirkštys, lekiančios iš automobilių, traktorių ir kitų transporto priemonių variklių arba netvarkingų išmetamųjų vamzdžių, gali uždegti išdžiūvusią augmeniją. 
7e635188.jpg
© Pixabay | Pixabay
Fejerverkai:
Planuojate šventę ir ketiname ją paįvairinti fejerverkais? Gerai apie tai pagalvokite. Dėl jų sprogstamosios kilmės ir didelio gaisrų sukėlimo potencialo fejerverkai gali sukelti gaisrus.
Tyčiniai padegimai:
Tai tokie padegimai, kurie yra sukeliami tyčia, siekiant padaryti žalą turtui, žemės plotui ar kitiems objektams.
Faktoriai, kurie lemia gaisrų intensyvumą
Vėjo kryptis nukreipia arba pakeičia gaisro plitimą į naujas teritorijas bei juos paskatina. Be to, vėjai suteikia naujo deguonies, kuris yra esminis gaisrų ingredientas.
Gaisrai gamtoje įprastai greičiau juda aukštyn šlaitu, negu žemyn. Kuo aukštesnis tas šlaitas, tuo greičiau liepsnos plis. Taip yra dėl to, kad aukštesni šlaitai yra linkę turėti daug daugiau „kuro“ šaltinių gaisrui, o vėjo veiksmai į kalną yra gerokai agresyvesni.
Aukštesnė oro temperatūra yra linkusi absorbuoti drėgmę ir taip išsausina didelius plotus, sudarydama sąlygas palankias jiems užsidegti. Būtent dėl to teritorijos, kurias kaitina saulė ir aukštesnė temperatūra yra gerokai sausesnės ir jose dažniau įsiplieskia gaisrai.
Oro drėgmė yra vandens garų lygis ore. Kuo jis aukštesnis tuo mažiau tikimybės, kad objektas užsiliepsnos. 
Medžiai ir augalai su dideliu drėgmės kiekiu yra linkę pristabdyti gaisrus, o sausa augmenija, tokia kaip sausa žolė, nukritę lapai, spygliai, krūmynai ir nedideli medžiai liepsnas tik paskatina. Be to, kai kurie augalai su dideliu aliejų ir dervų kiekiu taip pat palengvina degimą ir skatina liepsnojimą.
fcbff562.jpg
© Анатолий Стафичук | Pixabay
Patarimai kaip išvengti pražūtingų gaisrų
Kartais, atrodytų menkas ir nereikšmingas žingsnis, gali pareikalauti milžiniškų nuostolių ar net gyvybių. Todėl būkite atsakingi, o jei reikia sudrausminkite ir kitus.
Keli kiti būtai kaip galima išvengti gaisrų:
Paskambinkite ir informuokite priešgaisrinės apsaugos departamentą vos tik pastebėję ugnį ar įtardami gaisro pavojų keliančias veiklas.
Visuomet su savimi turėkite priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybų telefonų numerius.
Išmokite naudotis gesintuvu automobilyje, namuose, darbe ar mokykloje. Visuomet įsitikinkite tinkama jų būkle. 
Sekite orų prognozes. Jei užkūrėte laužą, akylai jį stebėkite, o kai paskelbta sausra, to geriau iš vis nedarykite. Beje, laužą galima kurti tik speciliai tam skirtose vietose! Nekurkite jo jei vyrauja smarkus vėjas. Įsitikinkite, kad laužą tinkamai užgesinote, užpylėte jį vandeniu ar žemėmis. Visuomet rekomenduojama tai patikrinti du kartus!
Beje, gaisrą įžiebti gali net ir stiklo šukė, tad vyraujant sausrai iki tragedijos gali trūkti menkos smulkmenos. 
Taigi, laukia puikus savaitgalis, mėgaukitės vasariška šiluma ir būkite saugūs, atidūs ir atsakingi. 
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite