Havajų Kilauea ugnikalnio lava suformavo didelį plotą naujos žemės

Iš Havajų Kilauea ugnikalnio išsiveržusi lava Hapoho Bay įlankoje suformavo beveik 1,6 km naujos žemės, pranešė JAV Geologinių tyrimų tarnyba.
Jų teigimu, lavos srovė vis dar yra labai aktyvi  ir nėra galimybės net nuspėti, kada išsiveržimas baigsis. Taip pat neaišku ar prasivers daugiau lava besispjaudančių angų.
Greitai judanti lava tekėdama į žemumose įsikūrusius Havajų pakrančių rajonus sunaikino 600 namų, taip pat išgarino didžiausią Havajų gėlo vandens ežerą, kurio gylis vietomis siekė kelis šimtus metrų.
a29bbcd0.jpg
© US Geological Survey 
Priklausomai nuo klimato, kritulių ir kitų faktorių, naujoje žemėje greitai gali pradėti augti nauja augmenija, tačiau prireiks gerokai daugiau laiko, kol ji taps derlingos žemės plotais ar tankiais atogrąžų miškais.
Bet kurios naujos žemių masės, kurias nacionalinio parko teritorijoje suformuoja lava, tampa federaline žeme, o bet kuri vandenyne susiformavusi žemė – valstijos žeme, rašo independent.ie. 
Tačiau daugybė vandenyne sutekėjusios lavos suformuotų žemių yra išskirtinai nestabilios.
f5b6b222.jpg© LE Baskow | AP
Lava, kuri paskutinio išsiveržimo metu uždengė daugiau nei 2023 hektarų plotą, ne tik intensyviai plinta bet ir yra labai tanki.
Mokslininkų teigimu, nors lavos aukštis svyruoja priklausomai nuo šaltinio ir vietos topografijos, visgi didžioji teritorijos dalis yra dengiama 3–6 metrų storio lavos sluoksniu.

 

Paveiktame regione turto turintys asmenys išliks savo žemių savininkais, tačiau sustojus lavos tėkmei bus reikalinga atlikti naujus žemės vertinimus.
Yra namų, kurie vis dar stovi keliose teritorijose, užtvindytose lavos, tačiau daugelis namų savininkų negali sugrįžti jį juos, nes lava jau atkirto juos nuo likusio pasaulio.
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite