Dėl klimato kaitos įsibėgėja kavos krizė: tai taps prabangos preke?

Kavos mylėtojams gali tekti atsisakyti šio gėrimo, nes besitęsianti klimato kaita kelia grėsmę kavai.
Peru ūkininkai vis dažniau atsisako kavos auginimo.
Klimato kaita mūsų gyvenimams poveikį daro daugybe skirtingų būdų ir šiuo atveju kalbama ne tik apie uraganus ar taifūnus, bet ir apie kavą, be kurios ryto neįsivaizduoja milijonai gyventojų.
Dideli kavos gamintojai ir jos augintojai Peru paskelbė perspėjimą. Jie baiminasi, kad kava gali tapti prabangos preke, nes klimato kaita daro tiesioginį poveikį jos produkcijos apimtims.
1e533379.jpg
© Joaquin Sarmiento/AFP/Getty Images 
Pranešama, kad ūkininkai jau apleidžia kavos pupelių auginimo ūkius ir imasi alternatyviųjų ūkininkavimo formų, kurios yra atsparesnės klimato kaitos sąlygoms.
Ekspertų nuomone, jei žmonės nesuskubs ir nieko nesiims su klimato kaita, tuomet iki 2050 metų galima sulaukti globalios krizės.
Iki tų metų, pusė žemės plotų, skirtų kavos auginimui, gali būti nebetinkami šiai žemės ūkio formai.
Kaip klimato kaita pakenkė kavai?
Problema yra ta, kad augalai negeba išgyventi dėl klimato kaitos kylančių temperatūrų. Dėl to, ūkininkai nuolatos ieško aukščiau esančių ir vėsesnių žemių, kurios būtinos šiems augalams.
Kavos išgyvenimas priklauso nuo ją supančios aplinkos temperatūros, o globalus šiltėjimas stumia kavą iš natūralių jos buveinių.
01862537.jpg
© Couleur | Pixabay
Ūkininkams tenka kovoti prieš klimato kaitą, o jų gaminama kava viršija normalias ir priimtinas kainas. Tai ir priverčia ūkininkus atsisakyti kavos auginimo ir pereiti prie kitų ūkininkavimo formų.
Kalta ir liga, kuri stabdo tinkamą kavos produkciją. Oranžinės spalvos dulkės nukloja lapus. Tai vadinama lapų rūdžių liga, dėl kurios lapai nukrenta ir augaluose nebevykdoma fotosintezė.
1c690e71.jpg
© Imperial College London 
Ši liga smogė prieš penkerius metus ir sunaikino augalus Piura mieste. Produkcijos mastai tąkart dramatiškai nukrito, o ūkininkai perėjo prie kavos rūšių, kurios yra atsparesnės ligoms.
Jos įprastai būna menkesnės kokybės ir vartotojams nebūna kitos alternatyvos, kaip tik priimti žemesnės kokybės kavą. Kava gaminama iš Peru Arabica pupelių yra tik vienas iš pavyzdžių, kaip klimato kaita gali sugriauti įprastą mūsų kasdienybės rutiną.
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite