JT generalinis sekretorius perspėja: kelio atgal nebėra

Klimato kaitos konferencijos išvakarėse Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterres perspėjo, kad globalus šiltėjimas jau greitai gali pasiekti „tašką, iš kurio nebebus kelio atgal“ ir kad pastangos pažaboti klimato krizės pasekmes iki šiol nebuvo pakankamos.
„Taškas, iš kurio nebebus kelio atgal, nėra kažkur toli už horizonto. Jis jau matomas ir ritasi mūsų link,“ – sekmadienį, prieš prasidedančią COP25 klimato konferenciją žurnalistams sakė Guterres.
5865c536.jpg
© AFP - CRISTINA QUICLER
Delegacijos iš maždaug 200 valstybių pirmadienį susibūrė Madride, Ispanijoje, kad galutinai patvirtintų 2015 metų Paryžiaus susitarimo taisykles, skelbia „Efe News“.
Konferencijoje susitiks tarptautinių NVO, mokslininkų bendruomenių, verslo pasaulio ir aplinkosaugos aktyvistų atstovai.
„Iš COP25 tikiuosi, kad bus aiškiai demonstruojamos išaugusios kovos su klimato kaita ambicijos ir įsipareigojimai. Visų valstybių lyderiai turi aiškiai parodyti savo atskaitomybę ir atsakomybę. Visa kita, kas neprilygtų šiems standartams, būtų visos mūsų žmonijos ir būsimų kartų išdavystė,“ – sakė Guterres.
Konferencijos darbotvarkėje numatyta sukurti prekybos išmetamaisiais teršalais bei to vystymo sistemą, kuri kompensuotų klimato kaitos pasekmes skurdžiausioms valstybėms.
Guterres teigimu, esama valstybių, kurios yra kaltos dėl nesėkmingų bandymų laikytis įsipareigojimų, numatytų Paryžiaus susitarime, kuris siekia globalios temperatūros kilimą palaikyti žemiau 2 laipsnių pagal Celsijų, o idealiu variantu – žemiau 1,5 laipsnio Celsijaus skalėje.
8707cb8d.jpg
© Pixabay 
„Ko vis dar trūksta, tai politinės valios. Politinės valios įkainoti anglį. Politinės valios sustabdyti subsidijas iškastiniam kurui. Politinės valios po 2020 metų ir vėliau sustabdyti anglimi kūrenamų elektrinių statybas. Politinės valios perkelti apmokestinimą nuo iš anglies gaunamų pajamų. Taršos, o ne žmonių apmokestinimo,“ – sakė Guterres.
JT generalinis sekretorius teigiamai įvertino daugybės valstybių įsipareigojimus iki 2050 metų tapti neutraliomis anglies dioksido atžvilgiu, tačiau taip pat teigė, jog tam kad būtų pasiektas tikslas ypatingai svarbų vaidmenį atlieka didžiausios pasaulio ekonomikos.
„Tačiau mes taip pat akivaizdžiai matome, kad didžiausios pasaulio teršėjos nepasinaudoja savo turima įtaka. Be jų – mūsų tikslai nepasiekiami,“ – pripažino Guterres.
COP25 konferenciją buvo suplanuota rengti Čilėje, tačiau dėl šioje Pietų Amerikos šalyje kilusių neramumų renginys buvo perkeltas į Madridą.
12 dienų konferencija vyks iki šių metų gruodžio 13 d.
Gismeteo.lt

Dalintis:

Taip pat skaitykite