Jei klimato kaitos neapribosime ties 2°C, poliariniams regionams – galas

Pasaulio temperatūrai lėtai bet užtikrintai kopiant aukštyn, dviejų labiausiai pažeidžiamų ir svarbiausių mūsų planetos ekosistemų laukia labai niūri ateitis.
Tai – poliariniai regionai. 
Naujame tyrime pabrėžiama, kad pasaulį purtantys pokyčiai intensyviai suka Arkties ir Antarktidos link.
Žurnale „Science Advance“ tarptautinė mokslininkų komanda pristatė 2°C laipsniais šiltesnės Arkties ir Antarktidos poveikį laukinei gamtai, žmonių gyvenimams, augmenijai, metano išlaisvinimui ir jūros bei sausumos ledo praradimams.
7b0f5dea.jpg
© Pixabay | Pixabay
„Dauguma per pastarąjį dešimtmetį įvykusių pokyčių yra tokie dramatiški, kad priverčia svarstyti, ką atneš kitas šiltėjimo dešimtmetis,“ – pranešime sakė tyrimui vadovavęs autorius Eric Post, klimato kaitos ekologijos profesorius.
Nuo XIX amžiaus vidurio globalios temperatūros vidurkis išaugo 0,8°C. Palyginimui, Arktis 0,75°C laipsnio įkaito vos per pastarąjį dešimtmetį, rašo iflscience.com. 
Šis tyrimas prognozuoja, kad 2°C globalus kilimas Arktyje gali reikšti 7°C, o Antarktidoje 3°C žiemos šiltėjimą.
Viso to poveikis poliariniuose regionuose bus plataus masto ir nieko gero nežadantis. 
Katastrofiniai padariniai apims poliarinių regionų biologinę įvairovę: nuo šiaurinių elnių ir avijaučių iki baltųjų lokių ir pingvinų. 
Arktyje, jūros ledo praradimas baltiesiems lokiams reikš gerokai apsunkusią medžioklę ir maisto paieškų sunkumus, o pavasarinis jūros ledo byrėjimas mažins Arkties ruonių jauniklių išgyvenimo šansus
Kylančios temperatūros, tikėtina, į regioną atvilios subarktinias rūšis, o tai reikš išaugusią jų konkurenciją su vietinėmis, arktinėmis rūšimis, pastarųjų nenaudai. 
Ko gero, pati svarbiausia šio tyrimo pamoka yra ta, kad pokyčiai neliks izoliuoti ir neapsistos tik poliariniais regionais, nes to atgarsiai paplis ir visame pasaulyje.
Šylantys poliariniai regionai taip pat kelia pavojų, kad į aplinką bus išlaisvinti milžiniški kiekiai metano – galingų šiltnamio efektą skatinančių dujų, kurios šiuo metu yra kalinamos amžinajame įšale, o tai reikštų dar didesnį klimato kaitos paspartinimą.
Be to, taip pat galime tikėtis ir dėl Arktyje ir Antarktidoje tirpstančio sausumos ledo kylančio jūros lygmens bei išaugusios ekstremalių orų reiškinių tikimybės kai kuriose Šiaurinio pusrutulio dalyse.
„Kas vyksta Arktyje, nelieka vien tik Arktyje,“ – aiškino tyrimo bendraautorius Michael Mann, atmosferinių mokslų profesorius iš Pensilvanijos universiteto. „Dramatiškas šiltėjimas ir Arkties ledo tirpsmas veikia atmosferines sraujymes, o tai lemia kur kas atkaklesnius ir pražūtingesnius ekstremalių orų reiškinius.“
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite