Ketvirtadalis pasaulio „iškeps“ ir virs dykuma, jei globalinė temperatūra padidės 2°C

Naujausio tyrimo duomenimis, kurie paskelbti „Nature Climate Change“, vos 2°C pasaulinės temperatūros padidėjimas galėtų lemti tai, kad pasaulis taptų gerokai sausesnis ir panašesnis į dykumas.
c4f22aad.jpg
© chillervirus | Pixabay
Daugiau nei ketvirtadalis pasaulio sausumos paviršiaus, kuriame gyvena daugiau nei 1,5 milijardo žmonių, būtų alinamas sausringumo, o miškų ir krūmynų gaisrai plistų gerokai sparčiau. Sausringumas nusako žemės paviršiaus sausumą, kuris apskaičiuojamas pagal bendro kritulių kiekio ir garinimo kombinaciją, informuoja dailymail.co.uk. 
Mokslininkai perspėja, kad pasaulinės temperatūros apribojimas 1,5°C stipriai sumažintų paveikiamo Žemės paviršiaus dalį. Visgi, globalinei temperatūrai pakilus 2ºC, pražūtingi procesai paveiktų didesnį nei 20-30 proc. pasaulio sausumos paviršiaus.  
Mokslininkų komanda analizavo 27 globalinio klimato modelių projekcijas bei identifikavo pasaulio regionus, kur sausringumas iš esmės pasikeistų. Tarp labiausiai paveikiamų regionų minimos tam tikros pietryčių Azijos, pietinės Europos, pietų Afrikos, centrinės Amerikos ir pietų Australijos dalys.
Čia gyvena daugiau nei 20 proc. visos pasaulio populiacijos, o tai sudaro daugiau nei 1,5 milijardo žmonių!
bdd2f6aa.jpg
© slowdef | Pixabay
Tyrimo metu buvo žiūrima į dabartinį pasaulinės temperatūros augimą ir jis sulygintas su duomenimis, kurie buvo surinkti dar prieš industrinę revoliuciją. Nuo tol pasaulis jau įšilo 1°C.
Du trečdaliai veikiamų regionų galėtų išvengti ryškaus sausringumo, jeigu tik temperatūros augimas būtų apribotas ties 1,5ºC, nustatė mokslininkai.
Sausringumas gali ypač neigiamai paveikti regionus, kuriuose vystomas žemės ūkis, daryti įtaką vandens kokybei bei biologinei įvairovei. Taip pat gali išprovokuoti siaubingus gaisrus,  panašius į tuos, kurie siautėjo Kalifornijoje. 
2509e1f4.jpg
© Michael Nekrasov | Reuters
Gruodžio mėnesio pradžioje čia įsiplieskę gaisrai, išdegino daugiau nei 1140 kvadratinių kilometrų plotą Ventura ir Santa Barbaros apygardose bei sudegino daugiau nei 1000 pastatų.
Kai kuriose pasaulio vietose sausros yra vienas didžiausių nerimą keliančių reiškinių. Pavyzdžiui, kai kuriose Kenijos vietovėse ištisus metus gali neiškristi nė vienas lietaus lašas.

Dalintis:

Taip pat skaitykite