Nuo karščio bangų mirs tūkstančiai: ar dar galima ką nors padaryti?

Pasaulis nenumaldomai kaista ir nei vienas nėra apsaugotas nuo to, net ir pačios turtingiausios valstybės.
Vieno tyrimo metu buvo mėginta pažvelgti į JAV, kaip dėl kylančios temperatūros čia gali išaugti mirtingumas. 
Tyrime pabrėžiama, kad kas trisdešimt metų tūkstančiai amerikiečių gali mirti dėl vyraujančių karščio bangų, nebent bus įgyvendinti siekiai, nustatyti Paryžiaus klimato susitarime.
Tačiau iš šio susitarimo dar 2017 metais JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė pasitraukiantis...
f8e7cef4.jpg
© MIKE BLAKE / REUTERS 
„Klimato kaitos poveikio mes nebeskaičiuojame besikeičiančiais laipsniais, tačiau vertiname jį per prarastų gyvybių prizmę,“ – sakė tyrimo bendraautorius Dann Mitchell, tyrėjas iš Bristolio universiteto Cabot instituto.
Tyrimo metu apžvelgti 15 didžiųjų JAV miestų ir lyginti su karščiu susijusių mirčių skaičiai, kurie yra galimi esant trims skirtingiems šiltėjimo scenarijams. 
Karštis gali privesti prie išsekimo nuo karščio ir karščio smūgių, tačiau taip pat gali žymiai prisidėti prie širdies smūgių ir paaštrėjusios astmos atvejų.
Karštis pirmauja pagal su orų sąlygomis susijusių JAV gyventojų mirčių atvejų skaičių. Be abejonės tai vyksta ne tik Jungtinėse Amerikos Valstijose. Visame pasaulyje karščio bangos nusineša daugybę žmonių gyvybių. 
Pavyzdžiui 2010 metais karščio banga laužė temperatūrų rekordus ir vien Rusijoje pražudė beveik 11000 žmonių, rašo gizmodo.com. 
Jei temperatūra būtų išlaikoma ties 1,5°C riba, tai Niujorke kasmet galėtų išgelbėti net iki 2716 gyvybių.
Tačiau jei temperatūra pakiltų 3°C, vien Niujorke kasmet dėl nepakeliamos temperatūros žūtų apie 5800 žmonių, Los Andžele apie 2500, Majamyje apie 2300.
Autoriai šias išvadas padarė apžvelgę temperatūrų tendencijas JAV vyravusias nuo 1979 iki 2013 metų. Jie taip pat analizavo kasdienių mirčių skaičius ir kiekvienos dienos vidutines temperatūras, fiksuotas nuo 1987 iki 2000 metų.
Iš šios analizės aišku tai, kad klimato kaita pražudys vis daugiau žmonių ir tai vyksta jau dabar.
Visgi, šis tyrimas parodo, kad mes dar galime išvengti didesnio mirčių skaičiaus, jei tik imsimės veiksmų anglies emisijų pažabojimui ir globalaus šiltėjimo apribojimui.
Galbūt panašūs perspėjimai, kuomet ant kortos pastatytos žmonių gyvybės, atkreips valstybių vadovų dėmesį ir bus imtasi veiksmų. 
Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Science Advances“
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite