Astronomai aptiko net 20 naujų Saturno palydovų: galite padėti sugalvoti vardus

Net 20-ies anksčiau nežinomų Saturno palydovų atradimas leido žiedais pasipuošusiai planetai aplenkti bet kurią kitą mūsų Saulės sistemos planetą, skelbia Tarptautinės astronomijos sąjungos Mažųjų planetų centras.
Šiuo metu Saturnas turi 82 žinomus palydovus, o Jupiteris – 79.
Visi šie palydovai yra panašaus dydžio, o jų skersmuo siekia apie 4,8 km. Tačiau 17 iš 20 pasižymi retrogradine orbita, kas reiškia kad iš esmės jie orbitoje skrieja atgaline kryptimi nuo planetos ir kitų palydovų.
bba9e989.jpg
© Scott Sheppard / Carnegie Institute of Science 
Carnegie mokslų instituto astronomas Scott Sheppard ir jo komanda šių palydovų atradimui panaudojo „Subaru“ teleskopą Havajuose.
Praėjusiais metais Sheppard ir jo komanda nustatė 12 naujų palydovų aplink Jupiterį, tarp kurių buvo ir vienas taip pat turintis retrogradinę orbitą.
„Pasinaudojus vienu didžiausiu pasaulyje teleskopu, šiuo metu mes baigiame mažųjų palydovų, esančių aplink didžiąsias planetas, inventorizaciją,“ – sakė Sheppard. „Jie atlieka labai svarbų vaidmenį padedantį mums nustatyti, kaip susiformavo ir vystėsi Saulės sistemos planetos.“
34a2a9d7.jpg
© JPL-CALTECH/NASA 
„Šių palydovų orbitų tyrimas gali atskleisti jų kilmę bei pateikti informacijos apie sąlygas, kurios supo Saturną jų formavimosi laikotarpiu,“ – sakė Sheppard.
Šie išoriniai palydovai patenka į tris kategorijas, besiremiančius jų orbitos kampu. Atokiausioji grupė, kurioje ir du progradiniai palydovai (judantys ta pačia kryptimi kaip ir planeta), turi orbitas pakrypusias 46 laipsniais ir jie vadinami Inuitų mitologijai priklausančiais vardais. Mokslininkai tiki, kad visi šie palydovai kadaise galėjo būti didesnio, vėliau subyrėjusio palydovo dalis.
Retrogradiniai palydovai greičiausiai taip pat buvo didesnio kūno dalis ir jų vardai kildinami iš senovės Skandinavijos mitologijos.

 

Dujos, dulkės ir susidūrimai kosminėje erdvėje
Vienas iš progradinių palydovų turi 36 laipsnių kampą, panašų į kitų progradinių palydovų, esančių arčiau Saturno, ir jis yra vadinamas Galų mitologijos vardu, tačiau naujai atrastas palydovas yra toliau už kitus.
Jis gali būti vidinės palydovo šeimos dalis arba jo orbita buvo paveikta išorinių veiksnių ir jis buvo išstumtas tolyn.
„Toks tolimųjų palydovų grupavimas taip pat stebimas ir aplink Jupiterį, kas rodo, kad tarp Saturno sistemos palydovų arba su išoriniais objektais, tokiais kaip praskriejantys asteroidai ar kometos, vyko smarkūs susidūrimai,“ – pasakojo Sheppard.
aa16cabb.jpg
© JPL-CALTECH/NASA 
Šių palydovų orbitų tyrimas padeda mokslininkams rekonstruoti Saturno praeitį. Pavyzdžiui, jei didesnis palydovas suskyla, taip sukurdamas mažesnių palydovų klasterį ir sąveikauja su dujomis bei dulkėmis, tuomet jie galėjo būti traukiami Saturno link.
„Saulės sistemos jaunystėje, Saulę supo besisukantis dujų ir dulkių diskas iš ten, kur gimė planetos. Tikima, kad panašus dujų-dulkių diskas supo Saturną jo formavimosi metu,“ – sakė Sheppard. „Faktas, kad šie naujai atrasti palydovai gebėjo toliau skrieti Saturno orbitoje po to, kai subyrėjo jų tėvinis palydovas, rodo, kad šie susidūrimai vyko po to, kai planetos formavimosi procesas buvo didžiąja dalimi užbaigtas“.
Norite sugalvoti vieno iš Saturno palydovų vardą?
Visi norintys gali siūlyti vardus naujiems palydovams. Vardų konkursas tęsis iki gruodžio 6 d.
Teigiama, kad tuomet kai buvo atrasti nauji Jupiterio palydovai visuomenės įsitraukimas buvo labai didelis, taigi nuspręsta leisti visuomenei prisidėti ir šį kartą.
Teigiama, kad palydovai turi būti pavadinti milžinų iš senųjų skandinavų, galų ar inuitų mitologijos vardais.
Norite pamėginti laimę? Pirmyn! 
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite