Pereiti į mobilią svetainės versiją

20 proc. viso pasaulio požeminio vandens gręžinių gresia pavojus išdžiūti

  1. Mokslas
Naujame tyrime skelbiama, kad jei požeminio vandens lygiai toliau mažės, kaip tai vyko kelis paskutinius dešimtmečius, tuomet penktadalis viso pasaulio požeminio vandens gręžinių atsidurtų išdžiūvimo pavojuje.
Požeminio vandens gręžiniai yra pagrindinis vandens šaltinis maždaug pusei pasaulio populiacijos, tačiau per paskutinę pusę amžiaus daugelį didžiausių planetos vandeningųjų sluoksnių paveikė netinkamas jų valdymas, augantis žmonių poreikis ir užsitęsusios sausros.
d4d05b71.jpg

© Pixabay 
Naujausia analizė, paskelbta žurnale „Science“ rodo, kad milijonai gręžinių gali išdžiūti jei vandeningieji sluoksniai toliau bus eikvojami bei toliau trauksis regioniniai gruntinio vandens sluoksniai, rašo upi.com.
„Požeminis vanduo yra patikimas, daugiametis vandens šaltinis,“ – sakė tyrimo bendraautorė Debra Perrone, aplinkos mokslininkė ir docentė iš Kalifornijos universiteto.
„Daugelyje vietovių, požeminio vandens nereikia apdoroti geriamojo vandens tikslams, dėl ko požeminis vanduo tampa strateginiu ištekliu, siekiant tvaraus vystymosi tikslų ir prisitaikant prie besikeičiančio klimato daromo poveikio,“ – sakė Perrone.
Nepaisant jo svarbos, tik keli tyrimai pasauliniu mastu apžvelgė požeminio vandens gręžinius ir jų pažeidžiamumą vandens sluoksnių eikvojimui.
Šiam tikslui Perrone ir jos tyrimo partneris Scott Jasechko surinko duomenis apie milijonus gręžinių visame pasaulyje.
b6573237.jpg

© Getty Images 
„Mes surinkome 134 skirtingų gręžinių duomenų bazes, kad parengtume požeminio vandens gręžinių vietovių ir gylių žemėlapį 40-tyje šalių visame pasaulyje,“ – pasakojo Jasechko, vandens išteklių docentas iš Kalifornijos universiteto.
Duomenys parodė, kad tarp 6% ir 20% procentų gręžinių visame pasaulyje yra ne daugiau nei 16 pėdų žemiau vietos požeminio vandens sluoksnių.
Jei vandeningieji sluoksniai toliau mažės dabartiniu mastu, didelė dalis šių gręžinių artimiausiais dešimtmečiais gali imti džiūti.
Tyrimo bendraautoriai sako, kad vietos duomenys yra būtini valdant požeminio vandens išteklius ir informuojant gręžinių kasėjus. Tačiau kadangi vandeningieji sluoksniai peržengia politines sienas ir gali būti veikiami skirtingų kintamųjų, dėl to svarbių įžvalgų gali pateikti pasauliniai tyrimai.
„Pasaulinė perspektyva yra esminė siekiant informuoti apie platesnius tvarumo tikslus,“ – sakė Perrone. „Mūsų analizės atveju unikalu tai, kad mes vertiname požeminio vandens gylio tendencijas naudodami vietinę informaciją pasauliniu mastu.“
Tyrėjų teigimu, jie viliasi, kad naujausias jų tyrimas atkreips dėmesį į požeminio vandens, kaip pasaulinių išteklių, kurie išlieka pažeidžiami klimato kaitai ir žmonių vystymuisi, svarbą.
Gismeteo.lt 
Taip pat skaitykite