Pereiti į mobilią svetainės versiją

Atrastas netikėtas ryšys tarp žaibų ir klimato kaitos

  1. Mokslas
Ar kada susimąstėte koks yra žaibų tikslas? Ar jie labiau naudingi mūsų planetai, ar, visgi, kenksmingi?
Dėka neseniai paskelbto tyrimo mokslininkams galimai pavyko atrasti šio atsakymo dalį. Kuris, beje, juos pačius šiek tiek nustebino. 
052747d4.jpg

© Albrecht Fietz | Pixabay
Tyrime, kuris balandžio mėnesio pabaigoje buvo paskelbtas žurnale „Science“, pristatoma, kad žaibas gali vaidinti svarbesnį vaidmenį globalioje klimato kaitoje nei anksčiau buvo žinoma mokslininkų bendruomenei.
„Žaibai padidina atmosferos gebėjimą apsivalyti,“ – tyrime rašo mokslininkai.
Daugelis žino apie potencialius žaibų keliamus pavojus, kurie, remiantis duomenimis, nuo 1989 iki 2018 metų, kasmet vien JAV pareikalauja vidutiniškai 43 žmonių gyvybių.
Nors tikimybė būti nutrenktam žaibo yra gana maža – 1 iš 1222000 kiekvienais konkrečiais metais ir 1 iš 15300 per visą gyvenimą, tačiau žmonės nuolat yra raginami imtis tinkamų atsargumo priemonių, kad jie liktų saugūs audrų metu, kurios dažnai gali sukelti ir žaibų iškrovas.
Vis dėlto, neseniai mokslininkai atrado staigmena tapusį ir naudingą žaibų poveikį.
Į Žemę žaibai kasmet trenkia beveik 20 milijonų kartų.
Iš esmės žaibas atsiranda dėl elektros krūvių kaupimosi atmosferoje. Siekiant subalansuoti skirtingus krūvius, tarp dviejų debesų arba tarp debesies ir žemės, įsižiebia žaibas.
cd393df8.jpg

© neja5 | Pixabay
Tyrimas – kažkas čia ne taip
Tyrimas, kuriame dalyvavo devyni skirtingi atmosferos tyrinėtojai iš beveik tuzino universitetų ir meteorologijos agentūrų, buvo paremtas tiriamuoju skrydžiu, kurį 2012 metais atliko audras gaudantis NASA DC-8 lėktuvas. Jis buvo panaudotas tirti viršutinę audros debesų dalį, kuri žinoma kaip „priekalas“.
Anot Dr. William Brune, meteorologijos ir atmosferos mokslų profesoriaus iš Pensilvanijos valstijos universiteto bei šio tyrimo bendraautoriaus, mokslininkai iš pradžių manė, kad yra problemų su lėktuvo įranga, kuri buvo naudojama matuojant hidroksilo radikalus (OH) atmosferoje, kol jie suprato, kad pastebėti šuoliai atitinka žaibo blyksnius.
Hidroksilo radikalai yra svarbūs cheminiai junginiai, atmosferoje aptinkami dėl reaktyvumo su kitomis organinėmis molekulėmis.
Žaibų nauda
Mokslininkai anksčiau suprato, kad žaibai gali padėti išvalyti atmosferą, tačiau nebuvo jokių įrodymų, kad jie gali generuoti tokius junginius, kaip šie radikalai. Duomenys parodė įspūdingus iki 1000 didesnius nei įprasta siekiančius radikalų verčių šuolius.
„Niekas niekada tiek daug jų atmosferoje nematė dėl natūralių procesų,“ – sakė Brune.
Todėl, remiantis tyrimo duomenimis, nuo 2% iki 16% oksidacijos arba natūraliai Žemės atmosferoje vykstančio išsivalymo, įvyksta dėl žaibų.
Kodėl tai svarbu?
Oksidacijos procesas padeda atmosferoje sumažinti čia esančias chemines medžiagas, tokias kaip anglies monoksidas ir metanas. Šie chemikalai, vadinami šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, buvo patvirtintos, kaip prisidedančios prie kylančių temperatūrų, siejamų su klimato kaita.
Anot mokslininkų, reikės atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima išsiaiškinti kiek žaibai prisideda prie kovos su pasauline klimato kaita.
Gismeteo.lt
Taip pat skaitykite