Laužomi rekordai: CO₂ koncentracija atmosferoje pasiekė neregėtą lygį

Mūsų planetos atmosferoje anglies dioksido yra daugiau, negu jo kada nors būta per mažiausiai 800000 metų.
2019 m. gegužės 11 d., šiltnamio efektą skatinančių dujų lygis mūsų planetos atmosferoje pasiekė 415 dalelių milijone (ppm).
Šiuos duomenis užfiksavo Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NVAA) Mauna Loa observatorija Havajuose. Mokslininkai šioje observatorijoje anglies dioksido lygius atmosferoje matuoja nuo 1958 metų.
Pasitelkus kitas analizes, pavyzdžiui, tiriant senuosius oro burbulus įstrigusius ledo šerdyse, šie duomenys siekia ir 800000 metų.
d70d3ede.jpg
Pixabay 
Ledynmečių metu anglies dioksido lygis atmosferoje siekė apie 200 ppm. Tarpledyniniu laikotarpiu, kuriame mūsų planeta yra ir dabar, dalelių lygis siekė 280 ppm, skelbia NASA.
Tačiau kaip ir kiekviena kita istorija, šioji turi savąjį piktadarį – žmonės degina iškastinį kurą ir skatina anglies dioksido bei kitų šiltnamio efektą skatinančių dujų išsiskyrimą į aplinką, kas sukuria papildomą antklodę ir taip šiltėjančiai mūsų planetai.
Iki šiol, nuo XIX amžiaus arba priešindustrinio laikotarpio, pasaulinė temperatūra pakilo maždaug 1 laipsniu, teigiama ataskaitoje, kurią praėjusiais metais paskelbė Jungtinių Tautų Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija.
Kasmet Žemės ore fiksuojama maždaug 3 ppm daugiau anglies dioksido nei metais prieš tai, sakė Michael Mann, meteorologijos profesorius iš Pensilvanijos universiteto.
„Pasitelkus paprastą matematiką, šie rezultatai sukrečia,“ – sakė jis. „Už vos dešimtmečio viršysime 450 ppm lygį.“
fb984070.jpg
TechCrunch
Vykstantis šiltėjimas jau lemia ir akivaizdžius planetos pasikeitimus – tirpstančius ledynus, bąlančius koralinius rifus, intensyvėjančias karščio bangas, vis pragaištingesnes audras ir daugybę kitų katastrofinių fenomenų.
Mann teigimu, anglies dioksido lygis, kuris viršys 450 ppm, lems pavojingus ir negrįžtamus mūsų klimato pokyčius.
„CO₂ lygis toliau augs dar mažiausiai dešimtmetį, o greičiausiai ir dar ilgiau, nes tarptautiniu mastu dedamos per mažos pastangos, kad taip nenutiktų,“ – sakė atmosferinių mokslų profesorius Donald Wuebbles iš Ilinojaus universiteto.
„Ilgalaikis anglies dioksido lygio kilimas vyksta dėl su žmonių vykdoma veikla siejamų emisijų, ypač tų, kurios atsiranda dėl mūsų deginamo iškastinio kuro.“
Vis dėlto, jis pabrėžė, kad kasmetinis anglies dioksido lygmens pikas, kuris metų eigoje svyruoja dėl besikeičiančio augalų kvėpavimo ritmo, yra fiksuojamas kaip tik šiuo metu.
Metinio vidurkio reikšmė siektų apie 410-412 ppm, tačiau bet kuriuo atveju, šis skaičius vis tiek labai aukštas.
„Mes vis laužome rekordus, tačiau kuomet kalbama apie dabartinį CO₂ lygį atmosferoje, didžiausią pavojų kelia, tai kad mes dabar esame „pavojaus zonoje“, kur Žemės klimate gali būti peržengti esminiai lūžio taškai,“ – sakė mokslininkas Jonathan Overpeck iš Aplinkos ir tvarumo mokyklos Mičigano universitete.
„Tai ypač taikytina, kuomet atsižvelgiama į kitų šiltnamio efektą skatinančių dujų, tokių kaip šiuo metu atmosferoje esantis metanas, šiltėjimo skatinimo potencialą.“
Paskutinį kartą atmosferinio anglies dioksido lygis toks aukštas buvo gerokai prieš tai, kaip po planetą pradėjo vaikščioti Homo sapiens, Antarktidos ledo sluoksnis buvo mažesnis, o jūros lygis 20 metrų aukštesnis, negu yra šiandien.
„Dėl to, jau labai greitai galime atsidurti taške, kuomet žymiai susitrauks ledo sluoksnio dydis, dėl ko atitinkamai  išaugs jūros lygis.Tai neišvengiami ir negrįžtami procesai, įvyksiantys per kelis artimiausius šimtmečius,“ – sakė Overpeck.
„Tuo tarpu mažesnieji ledynai gali sumažinti savo reflektyvumą ir dar labiau pagreitinti šiltėjimo procesus,“ – teigė mokslininkas.
„Tai lyg mes žaistume su užtaisytu ginklu, net nenumanydami kaip jis veikia.“
Gismeteo.lt

Dalintis:

Taip pat skaitykite