Sugalvojo kaip stabdyti kylantį jūros lygį: povandeniniai laivai gamintų ledkalnius

Mokslininkams desperatiškai sukant galvas ką daryti su grėsmingai kylančiu jūros lygiu ir nerimą keliančiomis ateities prognozėmis, vieni ėmė ir šį tą sugalvojo.
Bandymai ieškoti būdų kaip būtų galima pakartotinai užšaldyti Arktį, buvo pasiūlytas futuristinio, ledkalnius gaminančio povandeninio laivo projektą.
Suburiant tokių milžiniškų laivų laivyną komanda tikisi sukurti naują ledo lauką, kuris galiausiai leistų subalansuoti poliarines ekosistemas.
Skamba kaip iš fantastinio filmo? Gali būti. 
Neseniai šis radikalus geoinžinerinis pasiūlymas tarptautiniame konkurse, organizuotame Siamo architektų asociacijos (angl. Association of Siamese Architects), buvo apdovanotas antros vietos prizu. Ir nors ši idėja skamba kaip smagus eksperimentas, jo realios įgyvendinimo galimybės išlieka abejotinos.
ecd6678f.jpg
© dezeen.com 
Per pastaruosius tris dešimtmečius Arkties vandenynas prarado 95 procentus savo seniausio ir tvariausio ledo.
Ekstremalūs tirpsmo atvejai, paskatinti klimato krizės, Arkties maisto grandines pastatė į mirtiną pavojų ir sumažino ruonių, žuvų, vilkų, lapių ir šiaurinių lokių populiacijas.
Įkvėpta miškų atkūrimo naudos, komanda mano, kad jų prototipas galėtų padėti išsaugoti šias gyvenamąsias buveines ir padėtų atkurti Arkties ledkalnius.
Kaip viskas vyktų?
Remiantis jų pristatytais dizainais, laivai pakartotinai sušaldytų Arkties jūros vandenį į šešiakampio formos ledkalnius, kurių kiekvieno tūris būtų apie 2027 kubiniai metrai, ir kurie galiausiai susiburtų krūvon ir suformuotų naujas ledo lytis.
Visų pirma, kaip aiškino dizaineriai, plūduriuojantis povandeninis laivas panirtų po vandeniu ir į savo tamsią talpą siurbtų vandenį. Kitame žingsnyje, naudojantis atvirkštinio osmoso sistema būtų ištraukta dalis druskos, kas palengvintų užšaldymo procesą.
Per oro turbinų panaudojimą, likęs jūros vanduo būtų sušaldytas į šešiakampio formos ledkalnius ir tuomet po mėnesio jie būtų paleisti atgal į vandenyną.
„Pagrindinis šios idėjos tikslas yra atkurti poliarinę ekosistemą, kuri turi tiesioginės įtakos pasaulinio klimato balansui,“ – sakė komandos narys ir dizaineris iš Indonezijos Faris Rajak Kotahatuhaha.

 

Kotahatuhaha pripažįsta, kad idėja nesustabdys klimato kaitos ir nesumažins emisijų, tačiau jis ir jo kolegos mano, kad prarasto jūrų ledo atkūrimas galėtų padėti užtikrinti turtingas gyvenamąsias buveines ir medžioklės platformas.
Tačiau...
Naujojo prototipo pristatymui sukurtame vaizdo įraše, dizaineriai linkę aiškinti, kad jų idėja kažkokiu būdu galėtų apsaugoti nuo tolesnio jūros lygio kilimo.
Tačiau, kad tai iš tiesų turėtų tam įtakos, šio projekto mastas turėtų būti milžiniškas.
Žinoma, jog spindintys ledkalniai atspindėdami Saulės energiją ir blokuodami absorbciją, gali padėti pridengti vandenyno vandenį, visgi, kad būtų daromas pakankamai didelis poveikis šios naujosios ledo lytys turėtų uždengti milžiniškus poliarinių vandenynų plotus.
Išlieka ir kitų abejonių. Kol kas nėra aišku, kuo būtų varomi šie povandeniniai laivai.
Jei laivuose naudojamas energijos šaltinis nebūtų ekologiškas ir atsinaujinantis, tuomet jie paprasčiausiai papildomai prisidėtų prie globalių emisijų.
Kuomet kalbama apie jūros lygio kilimo ir biologinės įvairovės praradimų stabdymą Arktyje, neabejotinai mūsų pagrindinis to sprendimas būtų mūsų emisijų sumažinimas. Tad gal pradėkime nuo to. 
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite