Manoma, kad Saulės sistemą aplankė dar vienas tarpžvaigždinis objektas

Praėjusią savaitę pasaulinė organizacija „Minor Planet Center“ (MPC) paskelbė, kad astronautai preliminariai aptiko antrąjį istorijoje tarpžvaigždinį objektą.
Astronomas mėgėjas Gennady Borisov objektą, laikinai pavadintą „Kometa C/2019 Q4 (Borisov)“, aptiko rugpjūčio 30 d.
dfcfa54e.jpg
© Gemini Observatory/NSF/AURA 
Po to sekę stebėjimai atskleidė, kad objektas turi hiperbolinę orbitą. Tai reiškia, kad ji keliauja pakankamu greičiu, kurio užtenka ištrūkti iš Saulės sistemos gravitacijos, kas taip pat leidžia manyti, kad šis objektas nėra kilęs iš šios Saulės sistemos.
Tai labai didelis atradimas.
„Įdomu tai, kad mes galime palyginti, kaip šis objektas skiriasi nuo „Oumuamua“ – pirmojo žinomo tarpžvaigždinio objekto,“ – sakė MPC direktorius Matthew Holman.
Cigaro formos objektas, pavadintas „Oumuamua“, buvo pastebėtas 2017 metų spalio 19 d. Halekala observatorijoje, Havajuose.
42b0d715.jpg
© EPA 
„Oumuamua“ yra pirmasis toks objektas atskriejęs į mūsų Saulės sistemą.
Keistos formos, greitai judanti uoliena gerokai nustebino astronomus savo chemine sudėtimi ir kitomis savybėmis, kurios rodė, kad jis yra tarpžvaigždinis objektas.
Grįžkime prie Kometos C/2019 Q4 (Borisov)
Astronomai, valdantys GMOS (angl. Gemini Multi-Object Spectrograph – Gemini multi-objektinis spektrografas) instrumentą  Šiauriniame Gemini teleskope Havajuose, nuotrauką užfiksavo rugsėjo 10-osios naktį.
Astronomai grūmėsi bandydami pagauti objektą ir paskutines detales išgirdę 3 val. nakties vietos laiku, jie objektą išvydo praėjus mažiau nei dviem valandoms.
Jei tolesni stebėjimai patvirtintų tarpžvaigždinį „C/2019 Q4 (Borisov)“ statusą, tuomet tai būtų vos antrasis tarpžvaigždinis objektas istorijoje po „Oumuamua“, kuris buvo pastebėtas 2017 metais. 
Mokslininkai jau pradėjo svarstyti, kaip šie du objektai skiriasi. „The Gemini North“ teleskopo kadrai demonstruoja neapibrėžtą komą ir uodegą – du kometoms būdingus bruožus, kurių nebuvo stebėta „Oumuamua“ atveju.
Naujasis objektas šiuo metu yra ganėtinai arti Saulės – žemai danguje jis pasirodo prieš saulėtekį, o dėl prieblandos susiklosto sudėtingos jo stebėjimo sąlygos.
Borisov pasisekė objektą užfiksuoti jam artėjant ir mokslininkai toliau jį fiksuoti galės jo išskridimo kelionės metu, teigė Holman. Daugiau į objektą nukreiptų teleskopų patvirtins ar jis iš tiesų atkeliavo ne iš šios Saulės sistemos ir atskleis daugiau jo kilmės paslapčių.
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite