Naktimis dangų puoš „gamtos fejerverkai“ – Tauridų meteorų lietus

Vos prasidėjęs lapkričio mėnuo jau dovanoja ir įspūdingus reginius. Tarp 4–6 d. numatomas pats palankiausias metas stebėti intensyviausią Tauridų meteorų lietų. 
Kitaip dar vadinamus natūralius „gamtos fejerverkus“.
Kasmet, tarp rugsėjo ir lapkričio mėnesių, Žemės orbita aplink Saulę keliauja per platų Encke kometos paliktą nuolaužų srautą. Kometa buvo atrasta 1819 m. Manoma, kad Encke yra dalis didesnės kometos, kuri subyrėjo prieš 20000–30000 metų.
e0bebd34.jpg
© Stephanie Vetter 
Nuolaužų fragmentams patekus į Žemės atmosferą jie liepsnoja ir suformuoja krentančias žvaigždes, kurios matomos ir stebint plika akimi.
Prognozuojama, kad per valandą pasirodys nuo penkių iki dešimties krentančių žvaigždžių ir jos labiausiai bus matomos po vidurnakčio, kuomet dangus yra pats tamsiausias. 
Tauridų meteorai yra linkę būti didesniais už įprastus meteorus, o tai reiškia, kad jie yra ryškesni ir įsiskverbia giliau į Žemės atmosferą, daugelis tapdami ryškiais ugnies kamuoliais.
NASA aiškina: „Tauridų meteorai gali būti matomi bet kuriuo metu, kuomet Jaučio žvaigždynas yra virš horizonto rugsėjo, spalio ir lapkričio mėnesiais. Atsižvelgiant į praeities tauridų spiečių elgseną, spalio mėnesio paskutinę savaitę ir pirmąsias lapkričio savaites galima tikėtis išaugusio ugnies kamuolių aktyvumo.“
Nors įprastai tai jokio pavojaus nekeliantis fenomenas, visgi, praėjusiais metais mokslininkai iš Čekijos mokslų akademijos astronomijos instituto atrado du didelius „pragaištingus“ asteroidus, pavadintus „2015 TC24“ ir „2005 UR“, kurie yra anksčiau neatrastų tauridų nuolaužų dalis.
Per šią potencialiai pavojingą atšaką Žemė keliauja kartą per kelis metus, kas padidina krentančių žvaigždžių skaičių.
Ateityje per šią teritoriją, prognozuojama, keliausime 2022, 2025, 2032 ir 2039 metais.
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite