NASA paviešino Merkurijaus tranzito per Saulės diską kadrus

Astronomai ir kosmoso entuziastai vakar, lapkričio 11 d., tapo retojo Merkurijaus tranzito per Saulę liudininkais.
Mažiausia saulės sistemos planeta šio tranzito metu matoma mažyčio juodos spalvos disko pavidalu, judanti priešais spindintį Saulės diską.
f48ebed0.jpg
© NASA
Pirmadienį apie 14:35 val. dienos (Lietuvos laiku) prasidėjusį tranzitą, kartu su Jungtinės Karalystės astronomų bendruomenėmis ir viešomis observatorijomis, buvo pakviesti stebėti ir plačiosios visuomenės nariai.
Vis dėlto, prastos orų sąlygos apsunkino šio reto fenomeno stebėjimą.
Paskutinį kartą Merkurijus per Saulės diską taip keliavo 2016 metais, tačiau kitas toks reiškinys vyks tik 2032 metais.
NASA šiandien suskubo pasidalinti vienais pirmųjų tranzito kadrų, kurie buvo užfiksuoti iš Saulę stebinčio palydovo.
Visas reiškinys buvo matomas rytinėje Jungtinių Amerikos valstijų ir Kanados dalyje, pietvakariniame Grenlandijos pakraštyje, didžiojoje dalyje Karibų salyno, Centrinėje Amerikoje, visoje Pietų Amerikoje ir dalyje vakarinės Afrikos.
Europoje, Vidurio Rytuose ir didesnėje dalyje Afrikos saulė nusileido dar prieš tranzitui užsibaigiant, dėl ko vėlesnė reiškinio dalis nebebuvo matoma.
Kas 88 metus Merkurijus užbaigia kiekvieną iš savo orbitų aplink Saulę ir kartą per 116 dienų keliauja tarp Žemės ir Saulės.
Kadangi planetos orbita aplink Saulę yra pakrypusi, dėl to įprastai atrodo, kad ji keliauja virš arba kiek žemiau mūsų artimiausios žvaigždės.
85519bd4.jpg
© NASA 
Tranzitas gali įvykti tik kai Žemė, Merkurijus ir Saulė yra tiksliai linijoje trijose dimensijose.
Žvelgiant į Saulę be tinkamos apsaugos, tranzito ar bet kuriuo kitu metu, gal lemti rimtus ir nepataisomus regos pažeidimus.
Gismeteo.lt

Dalintis:

Taip pat skaitykite