Klimato kaita pasaulio orams poveikį darė kasdien, nuo pat 2012–ųjų

Klimato pokyčiai šiuo metu yra taip plačiai įsišakniję, kad jau yra pastebimi mūsų kasdieniuose oruose.
Tyrėjai iš Šveicarijos ir Norvegijos dabar skelbia nustatę klimato kaitos „pirštų atspaudus“ kiekvienos dienos globaliuose orų įrašuose nuo pat 2012 metų.
Skirtumas tarp klimato ir orų daugybę metų buvo diskutuojamas tarp mokslininkų. Ir nors abu jie yra glaudžiai susiję, iš esmės jie laikomi atskirais fenomenais, kuomet orai reiškia trumpalaikes sąlygas, o klimatas – ilgalaikes tendencijas.
cdf0a587.jpg
© Tomwang112 / iStock 
Lokaliu mastu kai kur orai toliau nerodo klimato kaitos signalo, tačiau apžvelgus šiuos regionus iš globalios perspektyvos, temperatūrų ir oro drėgmės svyravimai atskleidžia žmonijos paliktus pėdsakus. Taip yra dėl to, kad jie yra akivaizdžiai atskiriami nuo to, kas įvyktų natūraliai.
Dėl to kai kurie regionai vis dar smarkiai atšąla, kartais čia nepasiekiami temperatūrų rekordai, tačiau jei kitose pasaulio vietose tuo pat metu yra šilčiau nei įprasta, tuomet tai neturi įtakos bendroms klimato tendencijoms, rašo sciencealert.com. 
Pasitelkus „besimokančias“ sistemas bei klimato modelius ir duomenis, nustatyta, kad kasdienės orų vertės nuo 1951 iki 1980 menkai sutapo su tomis, kurios fiksuotos tarp 2009 ir 2018 metų.
Ištyrę metinius duomenis tyrimo autoriai pastebėjo klimato kaitos „štampą“ globaliuose oruose, siekiantį iki 1999 metų. Nuo 2012 metų jis jau pastebimas kiekvieną dieną ir dabar klimato kaitos signalas jau yra toks didelis, kad jis net praaugo globalius kasdienius orų svyravimus.
„Globaliu lygmeniu orai neša svarbią informaciją apie klimatą,“ – aiškina klimato tyrėjas iš Šveicarijos Reto Knutti. „Pavyzdžiui, ši informacija galėtų būti panaudota tolesniems tyrimams, kurie kiekybiškai įvertintų ekstremalių orų reiškinių, tokių kaip regioniniai šalčio protrūkiai, tikimybę.“
Pastaraisiais metais mokslininkai nustatė stipresnius ryšius, egzistuojančius tarp globalaus šiltėjimo ir besikeičiančių orų sąlygų ir nors yra sudėtinga kaltę dėl konkrečios audros suversti klimato kaitai, visgi bendrosios karščio bangų, sausrų ir audrų tendencijos yra akivaizdžios.
Naujausi atradimai rodo, kad klimato kaita yra įsišaknijusi giliau nei manyta, tačiau jei bus išsiaiškinta kaip susieti ilgalaikes tendencijas su trumpalaikiais orų reiškiniais, tuomet tai galėtų padėti pasirengti blogiausiam scenarijui.
Tyrimas paskelbtas „Nature Climate Change“.
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite