Pereiti į mobilią svetainės versiją

Tyrėjai atrado, kad audros su perkūnija daliai žmonių pablogina sveikatą

  1. Naujienos
Naujausiame mokslininkų tyrime pateikiami iki šiol stipriausi įrodymai, kad audros su perkūnija gali pabloginti tam tikrą sveikatos būklę.
Per 14 metų laikotarpį JAV tyrėjai nustatė, kad dienos aplink audras su perkūnija buvo akivaizdžiai susietos su išaugusiu apsilankymų kiekiu skubiosios pagalbos skyriuose.
Visi negalavimai buvo susiję su kvėpavimo takų problemomis tarp vyresnio amžiaus amerikiečių, ypač tarp turinčių jau anksčiau nustatytas sveikatos problemas, tokias kaip astma ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL).
3b15e5ea.jpg

© Dmitry Zvolskiy | Pexels
Teoriją, kad audros gali neigiamai paveikti sveikatą, mokslininkai kėlė nuo pat 1980-ųjų. Keli tyrimai dokumentavo kvėpavimo takų ligų bangas, susijusias su smarkiomis audromis, ypač astmos atvejus.
Bent jau viename tyrime atrasti įrodymai, kad smarkių atmosferinio slėgio pasikeitimų metu, kurie vyksta kartu su audromis, gali pablogėti miego apnėjos būklė.
Taip pat egzistuoja ir tam tikrų įrodymų, kurie patvirtina seną ir paplitusią istoriją, kad artėjanti audra suintensyvina artritą, kuomet juo sergantys žmonės gali sėkmingai prognozuoti artėjančius neramumus.
Šiuo naujuoju tyrimu, kuris buvo paskelbtas „JAMA Internal Medicine“, autoriai norėjo giliau pažvelgti į galimas sąsajas tarp audrų su perkūnija ir mūsų sveikatos, tam panaudojant kiek tik įmanoma daugiau duomenų, kuriuos būtų galima iš karto išanalizuoti.
Jiems pavyko surinkti orų duomenis apie visas audras, kurios JAV buvo fiksuotos tarp 1999 metų sausio ir 2012 metų gruodžio mėnesių (duomenys gauti iš JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos, kuomet žaibo iškrovos buvo laikomos audrų indikatoriumi).
Tuomet jie atliko kryžminius palyginimus su informacija iš nacionalinių skubiosios pagalbos skyrių, apie vyresnių nei 65 metų gyventojų apsilankymus ligoninėse, konkrečiai, jiems kenčiant su kvėpavimo takais susijusias problemas.
Per 14 metų duomenų analizę, tarp vyresnių nei 65 metų amerikiečių, suskaičiuota apie 52000 papildomų vizitų skubiosios pagalbos skyriuose dėl kvėpavimo problemų, kurie buvo siejami su audromis.
Ankstesni tyrimai siejo žiedadulkes su išaugusiu astmos susirgimų skaičiumi po didelių audrų, keliant teoriją, kad tokios audros didžiuliu mastu atveria žiedadulkes ir nukloja regioną alergiją sukeliančių augalų dalelių mase.
c666ffad.jpg

© Tanya Gorelova | Pexels
Visgi, šiame tyrime išaugęs apsilankymų skubiosios pagalbos skyriuose skaičius prasidėdavo dar prieš pasirodant audrai ir tarp žiedadulkių jokio atliepiančio efekto nebūdavo iki pat tada, kol audra praeidavo.
Nors mokslininkų komanda neatmeta galimybės, kad didelę įtaką tarp astmos protrūkių po audrų gali turėti žiedadulkės, tačiau jie nemano, kad būtent žiedadulkės turėtų būti kaltinamos dėl kvėpavimo problemų atvejų šuolio tarp vyresnio amžiaus žmonių, vyraujant audringiems orams.  
Vis dar yra įmanoma, kad ryšys tarp kvėpavimo takų sveikatos ir aplinkos sąlygų, sukeltų audrų, tarp jaunų žmonių, kurie linkę būti labiau alergiški tokiems dalykams kaip žiedadulkės, gali būti visiškai kitoks.
Jie pastebėjo, kad netrukus prieš audrą aplinkoje buvo fiksuojama žymiai išaugusi temperatūra ir didesni kietųjų dalelių (oro taršos) lygiai. Taigi, tikėtina kad būtent šie faktoriai turėjo didesnį poveikį vyresnio amžiaus žmonių, sergančių astma ar LOPL, kvėpavimo takų sveikatai, sakė tyrėjai.
Kadangi prognozuojama, kad kylant pasaulinėms temperatūroms audros JAV taps vis dažnesnės ir smarkesnės, taigi šis tyrimas ir jo atradimai pabrėžia dar vienas klimato kaitos pasekmes žmonių sveikatai.
Nors tyrimas neapžvelgė jokių prevencinių priemonių, kuriomis prieš artėjančią audrą galėtų pasinaudoti vyresnio amžiaus žmonės, susiduriantys su kvėpavimo takų problemomis, tačiau prie tyrimo dirbę mokslininkai visgi turi keletą patarimų: „Bet kas kenčiantis nuo astmos ar LOPL, kurių simptomai aplink audras yra linkę pablogėti, turi būtinai naudoti inhaliatorius taip, kaip nurodė jų šeimos gydytojas ar pulmonologas. Jei pacientų simptomai nėra tinkamai kontroliuojami, tuomet jie apie tai turi būtinai pranešti savo gydytojams“.
Gismeteo.lt 
Taip pat skaitykite