Įminta 100 metų senumo vandenyje besisukančių ledo diskų paslaptis VIDEO

Ar esate matę ką nors panašaus?
Tokie milžiniški ledo diskai jau daugiau kaip 100 metų kaitino eilinių smalsuolių ir mokslininkų vaizduotę. Esant tinkamoms sąlygoms ant upės verpeto galima pamatyti besisukantį ledo apskritimą.
6480c35b.jpg
© Courtesy Kaylyn Messer 
Iki šiol buvo manoma, kad besisukančius ledo diskus lemia vandens srovės. Iš tiesų, kai kuriais atvejais tai gali būti tiesa, tačiau nustatyta, kad už viso to gali slypėti kur kas sudėtingesnė istorija, rašo iflscience.com.
Fenomenas aptinkamas Šiaurės Amerikoje ir Šiaurės Europoje
Ledo diskai dažniausiai yra aptinkami šalto klimato zonose, Šiaurės Amerikoje ir šiaurinėje Europos dalyje. Jų dydis gali siekti kompaktinio disko dydį, tačiau pranešama ir apie 17 metrų skersmens ledo apskritimus.

 

Paslaptį įminė Belgijos fizikai
Fizikų komanda iš Lježo universiteto, Belgijoje, sukūrė 8,5 centimetrų skersmens ledo diskus, kurie savo centre turėjo po nedidelį nikelio kamuoliuką. Tuomet šiuos diskus jie patalpino į vandens voneles, o virš diskų pakabino magnetus, kurie diskus laikė vandens paviršiuje.
Kaip ir buvo tikėtasi, šie diskai sukosi nepaisant to, kad vandenyje tuo metu nebuvo jokių srovių. Padidinus vonelės vandens temperatūrą, ledo diskai iš lėto ištirpo. Didinant vandens temperatūrą diskai sukosi vis greičiau ir greičiau.

 

Tai leido mokslininkams atrasti ryšį tarp ledo tirpsmo ir sukimosi procesų. Tam tikru momentu, šylant vandeniui jis kartu ir tankėja. Tačiau iš ledo disko tirpstant vandeniui, jis paprasčiausiai nenusileidžia žemyn. Mokslininkai nustatė, kad po ledu leisdamasis žemyn vanduo juda spirališkai, šiek tiek horizontalioje pozicijoje. Šis procesas primena į kriauklės vamzdį tekantį vandenį, kuris sukasi spirale.

Dalintis:

Taip pat skaitykite
 

© Gismeteo