Pavasario lygiadienis: tikrasis pavasaris jau čia?

Kovo 20-ąją minimas pavasario lygiadienis ir Žemės diena.
Pavasario lygiadienis reiškia tikrojo pavasario pradžią šiauriniame pusrutulyje ir rudens sezoną pietiniame pusrutulyje. Šis lygiadienis žymi momentą, kai dangumi iš pietų į šiaurę judėdama Saulė kerta dangaus pusiaują.
Šiaurės pusrutulyje jau mėgausimės anksčiau pakylančia saule, vėlesniais saulėlydžiais, švelnesniais vėjais, šylančiais orais ir vis sparčiau prabundančia gamta. Tuo tarpu, visiškai priešingi procesai vyks pietinėje planetos pusėje.
569cff63.jpg
© Life of Pix | Pexels
Kas yra lygiadienis?
Kiekvienas lygiadienis ir saulėgrįža priklauso astronominiams įvykiams, kuriuos lemia pakrypusi Žemės ašis ir jos nepaliaujamas judėjimas orbitoje. Lygiadienis yra fenomenas vykstantis įsivaizduojamame mūsų dangaus kupole. 
Žemė savo orbita skrieja ne statmenai, o pakrypusi nuo savo ašies 23,5 laipsnio, dėl ko šiaurinis ir pietinis pusrutulis tiesioginę saulės šviesą ir šilumą gauna pakaitomis. Lygiadieniai įvyksta du kartus per metus – rudenį ir pavasarį.
Lygiadienio metu abu Žemės pusrutuliai gauna vienodą Saulės spindulių kiekį. Dienos ir nakties trukmė taip pat yra beveik vienoda. Visgi, kadangi Žemė niekada nesustoja judėti, dėl ko nakties ir dienos trukmės skirtumas greitai kinta, rašo earthsky.org.
Būtent pailgėjusi dienos trukmė signalizuoja, kad pavasaris jau čia ir netrukus visame šiauriniame Žemės pusrutulyje prasidės vasara. Taip pat galima stebėti ir kasdien kintančią Saulės kelio arką danguje. Galite matyti, kaip ji juda šiaurės link. Reaguodami į kintančią šviesiojo paros meto trukmę, sekdami saulės pėdsakais, paukščiai bei drugeliai migruoja atgal į šiaurinį pusrutulį.
Ilgesnės dienos atneša ir šiltesnius orus. Atbunda gamta ir augalai pradeda naują gyvenimo ciklą. Tuo tarpu pietiniame pusrutulyje dienos trumpėja, o naktys ilgėja. Vėstantys orai žymi rudens pradžią ir artėjančią žiemą.
Kaip visa tai atrodo iš kosmoso?
Vaizdo įraše galite pamatyti lygiadienio pristatymą, kurį 2014 m. kovo 19 d. paviešino NASA:
„Lygiadienio metu Žemės terminatorius (linija skirianti planetos dienos ir nakties puses) tampa vertikaliu ir sujungia šiaurinį ir pietinį polius. Žemiau pateiktame laiko intervalais sudėliotame vaizdo reportaže galite pamatyti ištisus Žemės metus sudėtus į vos dvylikos sekundžių animaciją. Šie infraraudonieji kadrai buvo užfiksuoti iš palydovo „Meteosat“, kuris Žemę fotografavo kiekvieną jos dieną, tuo pačiu metu. Šis vaizdo įrašas pradėtas filmuoti 2010 m. rugsėjo mėnesį vykusio lygiadienio metu, kuomet terminatoriaus linija buvo vertikali. Žemei besisukant aplink Saulę, terminatorius krypsta, o šiaurinis pusrutulis sulaukia vis mažiau tiesioginės Saulės šviesos ir šilumos. Tuomet Šiaurėje prasideda žiema.

 

 
 

Dalintis:

Taip pat skaitykite
 

© Gismeteo