Šiandien laukia įspūdingas reginys: visiškas Saulės užtemimas

Rugpjūčio 21 d., Jungtinėse Amerikos valstijose bus stebimas visiškas Saulės užtemimas. Dangaus stebėtojai Šiaurės Amerikoje bei Havajuose galės regėti bent jau dalinį Saulės užtemimą, tačiau norintys išvysti kaip Mėnulis visiškai uždengia Saulės diską, turės keliauti į kitas valstijas.
Nors dauguma žmonių turi galimybę išvysti visišką Mėnulio užtemimą (nes jis regimas didesnėje teritorijoje, negu Saulės užtemimas), visgi tik nedaugeliui pasisekė išvysti viduryje dienos užtemusią Saulę ir likusį siaurą jos vainiko halą. Kiekvienoje konkrečioje Žemės vietoje vieną visišką Saulės užtemimą nuo kito skiria vidutiniškai 375 metai. Laikotarpis, žinoma, gali varijuoti, tačiau galima susidaryti įspūdį koks retas yra šis fenomenas, rašo space.com. 
9220d7a9.jpg
© Getty Images 
Tikimybė, kad žmogus visišką Saulės užtemimą galės išvysti savo gyvenamojoje teritorijoje yra labai menka, nes „visiško užtemimo takas“ yra ganėtinai siauras, dėl ko tiek daug visiškų Saulės užtemimų yra regimi tik atokiausiose pasaulio dalyse. Visgi šie metai bus išimtiniai, nes net 225 milijonai žmonių galės tiesiog iš savo namų stebėti įspūdingą užtemimą, kurio tako skersmuo sieks vidutiniškai 113 kilometrų, o Mėnulio šešėlis keliaus nuo vienos JAV pakrantės link kitos.
Dauguma JAV gyventojų regės, kaip Mėnulis uždengia mažiausiai du trečdalius Saulės, o kai kur šis procentas bus dar didesnis. Žmonės būsiantys arti visiško užtemimo zonos regės tik labai siaurą, likusios neuždengtos, Saulės dalį.
Tai pirmasis kartas nuo 1918 metų, kuomet visiškas Saulės užtemimas vyks nuo vienos Amerikos pakrantės link kitos. Tai taip pat bus pirmasis kartas JAV istorijoje, kuomet visiškas Saulės užtemimas žemyną pasieks tik JAV teritorijoje ir nebus regimas jokioje kitoje valstybėje.
Dėl šios priežasties artėjantis įvykis jau vadinamas „Didžiuoju Amerikos užtemimu“.
bbacd2c1.jpg
© David Zalubowski 
Eiga
Tamsus Mėnulio šešėlis pirmiausia Žemės paviršių pasieks Ramiojo vandenyno tolumoje, už maždaug 1600 kilometrų nuo Aliaskos Aleutų salų, tuomet šešėlis pasieks Oregono pakrantę.
Iš čia Mėnulio šešėlis keliaus nuo vienos Jungtinių Amerikos valstijų pakrantės link kitos. Jo kelionės atstumas sieks beveik 4000 kilometrų, nuo Oregono iki Pietų Karolinos, o šį nuotolį jis nukeliaus per vos 94 minutes.
Kelionės greitis sieks 43 km/min. arba 2574 km/val., o tai yra tris kartus greičiau už komercinio lėktuvo skrydžio greitį. Būtent todėl visiško užtemimo zonoje Saulė atrodys visiškai uždengta tik vos 160 sekundžių.
Visiško užtemimo zona keliaus per 14 valstijų: Oregoną, Aidahą, Vajomingą, Montaną, Nebraską, Ajovą, Kanzasą, Misūrį, Ilinojų, Kentukį, Tenesį, Džordžiją bei Šiaurės ir Pietų Karolinas.
209be37b.jpg
© Michael Zeiler | GreatAmericanEclipse.com
O kaip toks įspūdingas reiškinys atrodo kitu kampu, t.y. iš kosmoso?
Stulbinantys kadrai, kuriuos užfiksavo meteorologiniai palydovai atskleidė, kaip atrodo Mėnulio šešėlis keliaujantis pro Žemės paviršių. Laiko intervalais užfiksuotuose kadruose iš kosmoso galima pamatyti užtemimą tokiu kampu, kurio dar niekas nematė.
2016 m. kovo 6 d. Japonijos „Himawari 8“ meteorologinis palydovas užfiksavo akimirką, kuomet Mėnulio šešėlis keliavo pro Ramųjį vandenyną. 
Pasižiūrėkite:

 

 

Dalintis:

Taip pat skaitykite
 

© Gismeteo