Balio ugnikalnis Agung grasina išsiveržti pirmą kartą per 50 metų

Balyje šiuo metu nerimas. Padidėjęs žemės drebėjimų skaičius žemiau Agung ugnikalnio rytinėje Balio dalyje, Indonezijoje, per kelias pastarąsias savaites paskatino atsakingas institucijas akyliau stebėti situaciją šiuose regionuose.
e4b053d4.jpg
Phil Hill Travel Photographer 
Naujausiais perspėjimais nacionalinė ir vietos valdžios institucijos uždraudė kopti į Agung kalną ir paskelbė įsakymą evakuotis iš ugnikalnio apylinkių mažiausiai 7 km. atstumu.
Agung ugnikalnis yra vienas iš daugelio panašių Indonezijoje stūksančių ugnikalnių, kurie yra dalis vadinamojo Ugnies žiedo, kuris aptinkamas Ramiajame vandenyje ir rytinėje Indijos vandenyno dalyje.
Daugiau nei 1000 žmonių žuvo pastarojo išsiveržimo metu 1963 metais. Žmonijos galimybės prognozuoti šiuos išsiveržimus gerokai patobulėjo nuo ankstesnių įvykių, taigi galima tikėtis, kad panašus aukų skaičius šįkart nepasikartos.
Atsitiktinių išsiveržimų metu, Agung tapo vienu ryškiausiu veikėjų kalbant apie vulkaninių pelenų ir sieros dioksido paskleidėjų į mūsų atmosferą. Toks veiklos poveikis gali būti jaučiamas kur kas plačiau nei tik Balio apylinkėse.
6c6b29d4.jpg
Adam Carr | wikimedia
1963 metų išsiveržimo metu atmosferinis monitoringas buvo pakankamai patobulėjęs, kad nustatytų, jog didžioji dalis sieros dioksido iš šipo ugnikalnio papuolė į stratosferą, rašo upi.com. 
Sieros dioksidas reaguoja su vandens garais ir formuoja ilgą laiką išsilaikančius sieros rūgšties lašelius (aerozolius), o minėtojo išsiveržimo metu stratosferoje susikaupė maždaug 10 tonų šių pavojingų lašelių.
Lašeliai gali išsilaikyti ištisus mėnesius ar metus ir lemti nedidelį pasaulinės atmosferinės temperatūros kritimą. 1963 metų išsiveržimo metu temperatūra nukrito maždaug 0,1-0,4 laipsnio.
Kitas išsiveržimo padarinys, kuris būdingas išsiveržimams ir Ugnies žiedo ugnikalniuose yra atmosferiniai vulkaniniai pelenai. Oro eismo sutrikimai pridaro daug nuostolių tiek socialinėje, tiek ekonominėje sferose ne tik Balyje, bet ir Indonezijoje ar net visame pasaulyje.
Šiuo metu šis ugnikalnis akylai stebimas.

Dalintis:

Taip pat skaitykite
 

© Gismeteo