Beveik po 300 metų bunda didžiausias Islandijos ugnikalnis

Öræfajökull ugnikalnis yra didžiausias Islandijoje ir, panašu, kad po beveik 300 metų trukusio "miego" jis bunda. Neseniai mokslininkai nustatė išaugusį geoterminį aktyvumą kylantį iš milžiniško užšalusio ugnikalnio.
Paskutinį kartą Öræfajökull išsiveržė 1727 metais, o tai yra antras pagal žuvusiųjų skaičių išsiveržimas Islandijoje, skelbia ibtimes.co.uk. 
Šiuo metu ugnikalnis yra akylai stebimas Islandijos valdžios institucijų. 
e62ef301.jpg
© Veðurstofa Íslands‏ | Twitter
Islandijos Meteorologijos tarnyba sakė, kad naujausi palydoviniai ugnikalnio vaizdiniai atskleidė, kad ugnikalnio kalderoje susiformavo naujas, 1 km. skersmens „ledo katilas“. Mokslininkai taip pat mano, kad ugnikalnio kaldera išskyrė geoterminį vandenį, dėl kurio sugriuvo kalderos sekcija. Geoterminis vanduo buvo užfiksuotas tekantis į ledyno upę Kvíárjökull ledyne, pietrytinėje Öræfajökull ledyno dalyje. Su išsiskyrusiu vandeniu aplinkoje buvo jaučiamas ir stiprus sieros kvapas. 
Visgi, išlieka neaišku kaip ši situacija vystysis toliau, tačiau Islandijos Meteorologijos tarnyba toliau visą parą stebi šį regioną.
Öræfajökull laikomas vienu galingiausiu Europos ugnikalniu. 1362 metais įvykęs garinio sprogimo išsiveržimas nuo žemės paviršiaus nušlavė 40 netoliese įsikūrusių fermų gyventojus.
Išsiveržimas vadinamas didžiausiu tefrito išsiveržimu įvykusiu per pastaruosius 1000 metų.
Vardan saugumo orlaiviams paskelbtas „geltonasis perspėjimas“, nes iki šiol mokslininkai apie Öræfajökull turi nedaug informacijos ir nėra tikri kaip jis elgtųsi išsiveržimo atveju, nes paskutinį kartą šis ugnikalnis veržėsi 1727 metais, o prieš tai – 1362 metais. Tad galima tikėtis visko.

Dalintis:

Taip pat skaitykite