Fotografė užfiksavo keistas užšalusio ežero dainas: kaip tai paaiškinti? VIDEO

www.technologijos.lt
Svetlana Kuzina, fotografė, vaikščiojo Altajaus kalnuose, kai išgirdo iš vieno ežero sklindančius keistus garsus.
Ji juos užfiksavo ir pasidalino jais internete. Ir iš tiesų, girdimi garsai primena prastai suderintą muzikos instrumentą arba gyvūną. 
Kuzina dažnai lankosi gražiose gamtos vietovėse, kur mėgsta fotografuoti peizažus ir krentančias žvaigždes. Prie šio ežero ji lankėsi ne kartą ir vaikštinėdama ant sušalusio jo paviršiaus kaskart klausėsi ypatingų garsų.
Naktį, kuomet fotografė ir fiksuoja astronominius reiškinius, ežeras skamba šiek tiek kitaip. Tamsoje garsas yra šiek tiek duslesnis ir ne toks garsus. Dieną jis yra girdimas ir iš toliau bei pasižymi aukštesniais tonais. 

 

Tai kas šiuos šiurpą keliančius garsus sukėlė iš tikrųjų? Kuzina teisingai pastebėjo, kad vaikštinėdama ledu šiuos garsus galima išgirsti lengviau. Taip yra todėl, kad juos skleidžia pats ledas.
Visi žino, kad vanduo šaldamas plečiasi. Jei įpiltumėte vandens į stiklainį ir leistumėte jam sušalti, stiklainis suaižėtų ir subyrėtų. Tačiau ant didelio ežero susiformavęs storas ledas neturi kur plėstis. Vienu metu skirtingi jo gabalai yra spaudžiami iš skirtingų pusių. Taigi, ledas yra tarsi įsitempęs kaip kokio baliono paviršius.
Kintanti temperatūra skatina ledą tai plėstis, tai šiek tiek trauktis. Jį veikia ir pakrantėje esantys siūbuojantys medžiai ar, šiuo atveju, uolos, vėjas ir sniegas. Ir ant ledo vaikštanti moteris. Taip suskeldėjusios vietos trinasi tarpusavyje, tai atpalaiduodamos įtampą, tai vėl ją sukurdamos.
Ledas pradeda skleisti skirtingo dažnio garsus. Tiesa, sunku pasakyti, kodėl naktį garsas būtų duslesnis, o dieną - šaižesnis. Gali būti, kad tai sukelia krentanti temperatūra.
d9368e1f.jpg
 

Dalintis:

Taip pat skaitykite
 

© Gismeteo