Pereiti į mobilią svetainės versiją

Ar žinojote, kad 90 proc. pasaulinių plastiko atliekų atkeliauja iš dešimties upių

  1. Naujienos
Kol visame pasaulyje, skirtingų šalių vyriausybės stengiasi dėti visas pastangas kovai su plastiko tarša vandenynuose, mokslininkai ką tik paskelbė išskyrę upių sistemas, kurios į jūras ir vandenynus atneša daugiausiai atliekų.
Būtent nuo čia ir reikėtų pradėti. 
Daugiau nei du trilijonai kilogramų atliekų plūduriuoja jūroje ir jos pirštu bedžia į pagrindinius jų šaltinius, tokius kaip Jangdzė ir Gangas, kuriems priklauso beveik pusė šio kiekio, teigia mokslininkai.
300bd53e.jpg

© byrev | Pixabay
Vokietijos Helmholtz Aplinkos tyrimų centro atliktas tyrimas teigia, kad pats efektyviausias būdas sumažinti plastiko kiekį pasaulio vandenynuose yra taršos šaltinio panaikinimas ir jų patekimo į vandens kelius užkirtimas.
Tyrėjų komanda išanalizavo nuolaužų duomenis iš 79 mėginių ėmimo vietų 57 upėse. Tarp mėginių tirtos mikroplastiko dalelės siekiančios mažesnį nei 5 mm dydį bei makroplastiką, kurio dydis viršija šiuos rodmenis.
Kinijos Jangdzės upė įvardinta kaip didžiausia teršėja, kuri kasmet į Geltonąją jūrą atneša apie 1,5 milijonų tonų plastiko.
Tyrėjų teigimu, konkrečiai mikroplastikas gali pažeisti jūrų gyvūnų sveikatą, tačiau bandymai juos surinkti ir išvalyti būtų visiškai neįmanomi. Visgi, tolesnio plastiko patekimo sumažinimas galėtų apriboti potencialią, šių atliekų sukeliamą žalą, informuoja dailymail.co.uk. 
1f0436cf.jpg

© Shutterstock 
Mokslininkų teigimu, šiose vietovėse išmetamo plastiko kiekio sumažinimas 50 procentų turėtų didžiulių teigiamų pasekmių. Teigiama, jog būtina patobulinti atliekų valdymo procesus ir didinti visuomenės sąmoningumą šios problemos tema.
Ankstesnių tyrimų metu buvo paskaičiuota, kad kasmet į jūrą Jangdzė išmeta apie 330 milijonų kilogramų plastiko. Gango upė, Indijoje, neša atsakomybę už dar didesnį atliekų kiekį – 544 milijonus kilogramų.
Upės, kurios teka žemynine valstybių dalimi link jūrų, yra pagrindinis plastiko atliekų transportavimo būdas, tačiau šiukšlių koncentracijos tendencijos nėra gerai žinomos. Naujieji atradimai galėtų padėti užpildyti šias spragas.
Top 10 labiausiai teršiančių upių į jūras transportuoja 88-95 procentus viso pasaulinio kiekio plastiko atliekų.  
Smulkios plastiko dalelės gali būti aptinkamos kiekvienos jūros ar upės vandenyje. Tai tampa rimta ir augančia globaline aplinkos problema.
Kuo daugiau atliekų vandens baseino teritorijoje yra išmetamos netinkamai, tuo daugiau plastiko galiausiai atsiduria upėse ir keliauja jūrų link.
10 didžiausių upių-teršėjų sąrašas:
Jangdzė, Rytų Kinijos jūra, Azija
Indas, Arabijos jūra, Azija
Huanghė (Geltonoji upė), Geltonoji jūra, Azija
Haihė, Geltonoji jūra, Azija
Nilas, Viduržemio jūra, Afrika 
Gangas, Bengalijos įlanka, Azija
Perlų upė, Pietų Kinijos jūra, Azija
Amūras,  Ochotsko jūra, Azija
Nigeris, Gvinėjos įlanka, Afrika
Mekongas, Pietų Kinijos jūra, Azija
Gismeteo.lt 
Taip pat skaitykite