Mįslinga anomalija po Afrika silpnina Žemės magnetinį lauką

Žemės magnetinis laukas ne tik sukuria mums šiaurinį bei pietinį polius, bet ir saugo mus nuo saulės vėjų ir kosminės radiacijos. 
Šiuo metu žemės magnetinis laukas yra dramatiško silpnėjimo būsenoje ir, anot tyrimo, atlikto anksčiau šiais metais, šis fenomenalus sutrikimas yra dalis tendencijų, besitęsiančių jau daugiau kaip 1000 metų. 
e3f524d4.jpg
© ESA/ATG medialab
Nematomas apsauginis skydas greitai silpnėja ir, mokslininkų manymu, gali iš tiesų apsiversti bei apsukti mūsų magnetinius polius, rašo sciecealert.com. 
Kad ir kaip beprotiškai tai skambėtų, tai iš tiesų gali įvykti per didžiulį laiko tarpą. Paskutinį kartą tai įvyko prieš maždaug 780000 metų.
Vykstant šiam procesui jis tikrai nėra greitas, o poliarinis pasikeitimas iš lėto įvyksta per tūkstančius metų.
Niekas tiksliai nežino ar kitas toks apsivertimas jau artėja, o to priežastis – objektyvių duomenų trūkumas.
Regionas, kuris šiuo metu mokslininkams kelia didžiausią rūpestį, yra vadinamas Pietų Atlanto anomalija  (South Atlantic Anomaly – SAA) – didžiulis magnetinio lauko plotas, besitęsiantis nuo Čilės iki Zimbabvės.
51aff674.jpg
© John Tarduno, CC BY-ND 
Anomalijos teritorijoje laukas yra toks silpnas, jog ten patekusiems Žemės palydovams iškyla pavojus, nes papildoma juos veikianti radiacija gali sutrikdyti prietaisų elektroniką.
Viena iš priežasčių kodėl mokslininkai neturi daug informacijos apie šio Žemės regiono magnetinę istoriją yra vadinamųjų archeomagnetinių duomenų trūkumas – fizinių Žemės praeities magnetizmo įrodymų, išsaugotų archeologiniuose reliktuose, atkeliavusiuose iš praeities amžių.
Vienam tokių praeities amžių priskiriama senovės afrikiečių grupė, gyvenusi Limpopo upės slėnyje, besiribojančiame su Zimbabve, Pietų Afrikos Respublika ir Botsvana, o tai yra regionai papuolantys į šiandieninės Pietų Atlanto Anomalijos teritoriją.
7e158e31.jpg
© John Tarduno, CC BY-ND 
Prieš maždaug 1000 metų šie Bantu žmonės stebėjo sudėtingą, prietaringą ritualą, kuris vyko aplinkosauginių sunkumų laikais.
Sausros metu, vardan šventojo apsivalymo, jie sudegindavo savo molines trobeles ir grūdų aruodus, taip bandydami prisišaukti lietų ir net nenumanydami, kad tokiu būdu jie rengia mokslinių tyrimų lauką, kuris tyrėjų bus panaudotas praėjus keliems šimtams metų.
„Labai aukštoje temperatūroje sudeginus molį, tu iš tiesų stabilizuoji magnetinius mineralus, o jiems atvėsus, jie „užrakina“ magnetinio lauko istorijos įrašus,“ – aiškino vienas iš tyrėjų komandos narių, geofizikas John Tarduno.
Dėl to, senovinių artefaktų, išgyvenusių šiuos deginimus, analizė atskleidė kur kas daugiau nei tik pietinės Afrikos gyventojų kultūrinius papročius.
Artefaktai atskleidė, kad Pietų Atlanto Anomalijoje stebimas silpnėjimas nėra pavienis fenomenas mūsų planetos istorijoje.
d4fa5320.jpg
© ESA/DTU Space 
Panašūs svyravimai vyko ir 400-450, 700-750 ir 1225-1550 mūsų eros metais, o faktas kad esama tendencijų, mums rodo, kad Pietų Afrikos Anomalijos padėtis nėra tik geografinis atsitiktinumas.
Dabartinis Žemės magnetinio lauko silpnėjimas, kuris vyksta maždaug pastaruosius 160 metų, manoma buvo sukeltas nepamatuojamo tankių uolienų rezervuaro vadinamo „African Large Low Shear Velocity Province“, kuris yra apie 2900 kilometrų gylyje po Afrikos žemynu.
„Tai sudėtinga struktūra, kuri gali būti dešimčių milijonų metų senumo,“ -  praėjusiais metais „The Conversation“ aiškino mokslininkai.
Šis tankus regionas, egzistuojantis tarp įkaitusio skysto pavidalo geležies išorinėje Žemės šerdyje bei standesnės, vėsesnės mantijos, kaip manoma trikdo geležį, kuris padeda generuoti Žemės magnetinį lauką.
Kaip aiškina tyrėjai, tradicinė polių pasikeitimo idėja yra ta, kad jie gali prasidėti bet kur šerdyje, tačiau naujausi atradimai rodo, kad tai, kas vyksta magnetiniame lauke virš mūsų yra susieta su fenomenu, esančiu išskirtinėse šerdies-mantijos paribio vietose.
Tam, kad suprastume, kad iš tiesų čia vyksta prireiks daugybės papildomų tyrimų.
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite