Kovo 25-ąją minima Gandro diena: įdomūs faktai apie tai

Kovo 25-oji daugeliui lietuvių yra tikrai ypatinga diena. Būtent šiandien nuo seno buvo manoma, kad į Lietuvą sugrįžta šie taip mylimi paukščiai.
Ir, ko gero, nei vienas paukštis taip nepradžiugina kaip dangaus žydrynę skrodžiantis gandras. Tai yra nacionalinis Lietuvos paukštis.
Nuo šiandien prasideda šiltasis metų pusmetis, nes ant sparnų gandras tarsi parneša tikrąjį pavasarį. O tiksliau po savo sparnais gandrai parskraidina kielę, kuri išspardo paskutinius ledus.
Beje, anot senolių, jeigu gandras murzinas, tai reikia laukti lietaus, o jeigu baltumu šviečia – bus giedra.
Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša laimę, gerovę, teisingumą (dangaus antspaudo saugotojas), rašo birdlife.lt
43ea3ff0.jpg
© Augustina Piečienė | Mosėdis | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr. | Sugrįžęs gandras
Jis galįs žmonių ligas paimti, nulakinti į neįžengiamas pelkes ir ten palikti. Todėl gandras yra mieliausias sodybos kaimynas, atnešantis laimę tiems namams, šalia kurių apsigyveno. 
Kažkada Gandrinės buvo laikomos prosenoviškais Naujaisiais metais. Tad neveltui šią dieną svarbūs spėjimai ir tikima, kad kokios pirmos naujų metų dienos, tokie ir visi metai.
Tikėta, kad pirmą kartą pamatytas gandras gali daug nulemti visiems metams 
Labai svarbu, kaip gandrą pirmąkart tais metais pamatysi. Jei skrendantį, – gerai, visus metus darbus spėriai nudirbsi. Tik šeimininkės tais metais daug puodų netyčiomis sudaužys.
9abf647a.jpg
© Julita Vitkauskienė | Alytaus rajonas. | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr. | Sugrįžę gandrai
Jei tupintį, – vangiai viskas seksis. Netekėjusios merginoms pamatytas skrendantis gandras reiškė, kad jos šiemet ištekės, tupintis – kad dar tebetupės savo tėvų namuose.
Mokiniui skrendantis gandras – kad sėkmingai "perskris" į kitą klasę, stovintis – kad pasiliks toje pačioje klasėje antrus metus. Dažniausiai pirmieji parskridusį paukštį pasveikina vaikai. Iškart ant pievelės verčiasi per galvą, – bus miklūs per visą ganiavą.
Senoliai ne bet kokį pagrindą lizdui sukti iškeldavo
Gandro sugrįžimui ruošdavosi iš anksto stengdamiesi prisivilioti į savo kiemą. Įkeltos į medį akėčios ir ant jų apsigyvenę gandrai - būsiąs geras javų derlius.
Kad sektųsi kelionės gandralizdžiui medyje ar ant trobos įtaisydavo seną ratą. Kad nesirgtų, nekristų gyvuliai, pritaisydavo ratą ant tvarto. O kad paukščiai pasirinktų būtent jų kiemą, į iškeltą gandralizdį įdėdavo sidabrinių pinigėlių.
867a19e4.jpg
© Jolita Lopetienė | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr. | Sugrįžę gandrai
Kovo 25-ąją prasideda šiltasis metų pusmetis
Sugrįžęs gandras tarsi išvaiko paskutinius žiemos ledus. Buvo tikima, kad sugrįžtantis gandras ant uodegos (ar po sparnais) parnešąs "ledspirą"– baltąją kielę, kuri baigia išspardyti nuo balų paskutiniuosius ledokšnius.
Dar senoliai sako, kad šią dieną meškos ritasi iš guolio. Jei vėjas neša išplėštus nuo stogo šiaudus, senoliai tardavo: "lekia meškos plunksnos".
e2df5a2d.jpg
© Laima Steponavičė | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr.
Dar vienas su švente susijęs tikėjimas - šią dieną gyvatės po žemę savo karalienės karūną ritinėja, taip žadindamos gamtą. O jei šią karūną iš jų pavogsi, viską žinosi ir kitų mintis skaitysi, žinosi, kur turtai paslėpti. 
Šeimininkės nuo šios dienos pradeda duoti pavakarius, – reikia artojus stiprinti. Sakoma, kad gandras pavakarius atneša, o rudenį išskrisdamas (VIII.24) – ir išsineša.
Ūkininkai per Gandrinę apžiūri javų sėklą, pažarsto ją rankomis aruoduose. Taip žadinama grūde tūnanti gyvybė. O šeimininkės pakilodavo peržiem išlaikytas kopūstų galvas.
41206944.jpg
© Liuda Mickutė | Archyvas | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr.
Jos stengdavosi tą rytą atsikelti kuo anksčiau, – darbymečiu sveikatos nepritrūks, juosmens neskaudės. Kaip ir kitoms svarbioms kalendorinėms šventėms, Gandrinės dieną yra draudžiamų darbų. Netaisydavo tvorų, nekaldavo žemėn nė kuolo. Negalima nieko skolinti iš namų, nes gyvuliai susirgs. Iš miško neveždavo žabų, kad vasarą gyvačių į kiemą neprišliaužtų.
Prieš parskrendant baltiesiems gandrams verta pamatyti filmą „Gandrai visada grįžta namo”, šis filmas buvo nominuotas geriausiu 2011 m. dokumentiniu filmu apie Lietuvos gamtą.
Remiantis Lietuvos Ornitologų draugija, pirmieji gandrai buvo pastebėti jau kovo pradžioje, tačiau aktyvios gandrų migracijos dar tik laukiama. 
0dc3c3ca.jpg
 

Dalintis:

Taip pat skaitykite