Nuo šiandien dienos trumpyn – minimas rudens lygiadienis

Šį savaitgalį daugelyje šalies vietovių vyko įvairios šventės, skirtos rudens lygiadieniui paminėti. Būtent  rugsėjo 22 d. įvyksta rudens lygiadienis, dar kitaip vadinamas rudens Lygės vardu. 
Tai skelbia astronominio rudens pradžią. Naktys jau bus ilgesnės už dieną. 
Nuo seno ši diena buvo laikoma švente, kurios metu senoliai dievui Žemininkui dėkodavo už visą derlių ir aukodavo jam gyvulius.
7d019147.jpg
© Pixabay 
Tai tarsi simbolinis slenkstis, reiškiantis perėjimą nuo šiltų vasariškų orų į rudens ir žiemos laikotarpį. Tai reikšdavo ir pasikeitusį žmogaus gyvenimą, kadangi iki šios datos vykdavo pats darbymetis, o keičiantis metų laikams ir vykstant orų kaitai tiek gamta, tiek žmogus rudenį ir žiemą pereina prie poilsio.
Apie 22-23d.  visame Žemės rutulyje dienos ir nakties trukmė tampa vienoda. Rudens lygiadienio metu dienos ir nakties trukmė yra beveik identiška.
Po šios dienos šiauriniame pusrutulyje naktis vis sparčiau ilgėja, dienos vis labiau trumpėja. Pietiniame pusrutulyje atvirkščiai – diena tampa ilgesnė už naktį. Lygiadienio metu abu Žemės pusrutuliai sulaukia beveik vienodo Saulės spindulių kiekio.
Lygiadieniai įvyksta du kartus per metus – pavasarį bei rudenį, kuomet Žemės nuokrypis nuo ašies ir Žemės sukimasis aplink saulę susijungia į tokią kombinaciją, kurios dėka ašis nėra nei pakrypusi nuo, nei link Saulės.
Gismeteo.lt 

Dalintis:

Taip pat skaitykite