Pereiti į mobilią svetainės versiją

Pirmasis Vebo kosminio teleskopo kadras pranoko visus lūkesčius

  1. Naujienos

Džeimso Vebo kosminis teleskopas paviešino savo pirmąjį ryškų kadrą ir jis yra išskirtinis – tai įspūdingas mirksinčios oranžinės spalvos žvaigždės vaizdas, sufokusuotas taip ryškiai, kad peržengia fizikos dėsnių ribas, rašo livescience.com.


Šis kadras rodo, kad 18 atskirų teleskopo veidrodžių šiuo metu yra tiksliai sulygiuoti ir veikia lyg vienas, o pati nuotrauka yra geresnės kokybės, nei mokslininkai tikėjosi kad ji bus, pareiškime skelbia NASA.

NASA


Vebo komanda Paukščių Tako žvaigždės, pavadintos 2MASS J17554042+6551277 ir esančios už maždaug 2000 šviesmečių, fotografiją paskelbė kovo 16 d., trečiadienį.

Ji buvo įamžinta naudojantis raudonuoju filtru, kad jo pagalba būtų maksimalizuotas vizualinis kontrastas tarp žvaigždės ir kosmoso juodumos, o fone matomos dešimtys kitų žvaigždžių ir tolimų galaktikų.


Šis vaizdas rodo, kad naujojo kosminio teleskopo optinės sistemos dabar veikia geriau, nei tikėjosi mokslininkai ir inžinieriai.


„Jūs ne tik matote žvaigždę ir žvaigždės difrakcijos smaigalius, bet ir kitas regėjimo lauke esančias žvaigždes, kurios yra stipriai sufokusuotos ir įvairias kitas įdomias struktūras fone,“ – NASA naujienų konferencijos metu žurnalistams sakė Vebo kosminio teleskopo inžinierius Lee Feinberg. „Mes iš tiesų atlikome labai išsamią mūsų gaunamų vaizdų analizę ir iki šiol nustatėme, kad teleskopo pasirodymas yra toks pat geras, jei ne geresnis, nei buvo mūsų pačios optimistiškiausios prognozės.“


Šis kadras yra veidrodžio išlygiavimo „tikslaus išdėstymo“ rezultatas, kuomet yra tikrinamas kiekvienas optinis parametras, taip siekiant patikrinti ar teleskopas gali sėkmingai surinkti šviesą iš tolimų objektų, skelbiama NASA pranešime.

Naujausioji bandomoji fotografija jau yra geresnė už bet ką, ką būtų užfiksavęs Hablas.


„Inžineriniai vaizdai, kuriuos mes matome šiandien, yra tokie pat ryškūs ir aiškūs, kaip ir kadrai, kuriuos galėtų užfiksuoti Hablas, bet jie yra tokiame šviesos bangų ilgyje, kurie Hablui yra visiškai nematomi,“ – sakė NASA Goddard kosminių skrydžių centro Vebo operacijų projekto mokslininkė Jane Rigby.


Tolimesni žingsniai


Kitas projekto etapas bus išlygiavimo patobulinimas ir kelių kosminio teleskopo instrumentų prijungimas prie interneto, teigiama NASA pranešime.


Kitas etapas užtruks apie šešias savaites ir po jos seks paskutinis išlygiavimo etapas, kuriame Vebo komanda pataisys visas likusias padėties nustatymo klaidas veidrodžio segmentuose.


Vebo komanda skelbia, kad iki gegužės pradžios jie užbaigs visos teleskopo optinės sistemos darbus, o po to seks dar du mėnesius truksiantis instrumentų paruošimas; kosminis teleskopas galėtų pradėti rengti savo pirmuosius pilnos didelės raiškos vaizdus ir mokslo duomenis jau vasarą, skelbiama pareiškime.

NASA


10 milijardų JAV dolerių vertės Džeimso Vebo kosminis teleskopas yra NASA, Europos kosmoso agentūros ir Kanados kosmoso agentūros bendradarbiavimo rezultatas.

Jis pavadintas buvusio NASA Administratoriaus Džeimso E. Vebo, vadovavusio agentūrai „Mercury“, „Gemini“ ir daugelio „Apollo“ kosminių programų metu, garbei.


Kosmoso teleskopas buvo paleistas 2021 metų gruodžio 25 d., po kelerius metus trukusio techninio atidėliojimo. Vėlyvą sausį jis atvyko į L2 Lagranžo tašką, esantį už maždaug 1,5 milijono kilometrų, kur gravitacija subalansuoja išcentrines jėgas.


Mokslininkai viliasi, kad Vebo kosminis teleskopas gebės įamžinti tolimus objektus, kurie bus iki 100 kartų blausesni, nei galėjo matyti Hablo kosminis teleskopas, ir kad jis veiks nuo 10 iki 20 metų, kuomet išseks kuro, reikalingo jo raketiniams varikliams, atsargos.

Gismeteo.lt

Taip pat skaitykite